30.04.2019, 09:38 | czytano: 4696

Nowotarska Allmedica otwiera Ośrodek Badań Klinicznych

Fot. Materiały prasowe
Szansę na nowoczesne terapie i leczenie znajdą tu w pierwszej kolejności pacjenci z chorobami jelit, ale klinika chce pomagać przy leczeniu również innych dolegliwości. Terapia jest bezpłatna.
Ośrodek Almedica zajmuje się prowadzeniem tzw. badań klinicznych związanych z wprowadzaniem nowego leku. Lekarze oceniają jego skuteczność, dawkowanie, a wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Badania kliniczne są obowiązkowym elementem jego rejestracji. I właśnie terapię najnowszymi lekami u pacjentów, którym nie pomagają standardowe metody, chce zaoferować Allmedica. Udział pacjenta jest całkowicie dobrowolny i na każdym etapie uczestnictwa może się wycofać.
Organizacją ośrodka zajął się lek. Mikołaj Krzyżanowski. - Idea jego założenia wynika z moich doświadczeń, które miałem pracując na Podhalu już kilka lat w Poradni Gastrologicznej w Allmedica (posiadającej jako jedynej kontrakt z NFZ na Podhalu) – opowiada. - Niejednokrotnie spotykałem się z trudnościami w leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy chorobą Leśniowskiego-Crohna opornymi na typowe leczenie. Pomimo typowego leczenia, tu na Podhalu miałem trudności z efektywnymi ich leczeniem nowatorskimi, nowoczesnymi metodami leczenia. W tym samym czasie w Poznaniu, gdzie robiłem specjalizacje z gastroenterologii, pracowałem u prof. Marka Karczewskiego w Ośrodku Badań Klinicznych Solumed lecząc podobnych pacjentów biologicznie w ramach tzw. badań klinicznych z dużym sukcesem terapeutycznym. Efekt terapii obserwowałem lecząc pacjentów i nadzorując efekt m.in. badaniami endoskopowymi widząc bezpośrednio gojenie zmian chorobowych w jelicie. Dlatego też chciałbym by w moim nowym, już stałym miejscu pracy na Podhalu były dostępne nowoczesne metody leczenia – dodaje.

Ośrodek Badań Klinicznych mieści się w placówce Allmedica przy ul. Kowaniec 2A w Nowym Targu. - Tam jest siedziba jednak organizacyjnie korzystamy z doświadczenia, zasobów ludzkich i dostępnego sprzętu w Allmedica. Bezpośrednio i ściśle współpracujemy z poznańskim ośrodkiem badań klinicznych Solumed posiadających wieloletnie doświadczenie w badaniach klinicznych, by zachować najwyższe standardy wykonywanych działań – podkreśla.

Pacjenci zainteresowanie udziałem bezpłatnych w badaniach klinicznych mogą się już kontaktować w kliniką. - Badania z zasady dotyczą one pacjentów, którzy maja aktywną chorobę pomimo typowego zalecanego leczenia, ale nie tylko – mówi Mikołaj Krzyżanowski. - Na aktualnym etapie prowadzone oraz otwierane są badania dotyczące pacjentów z opornymi na leczenie owrzodzeniami podudzi (o etiologii żylnej), wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wprowadzamy program szczepionkowy. Pierwsze badanie dotyczące pacjentów z owrzodzeniami żylnymi będzie już dostępne w od połowy maja tego roku, następne są w trakcie otwierania.  Planujemy i jesteśmy otwarci de facto, tak jak Allmedica, na wszystkie dziedziny medyczne – dodaje.

Badania kliniczne odbywają się w poszczególnych fazach rejestracji leku, które obejmuję ocenę skuteczności i bezpieczeństwa: na zwierzętach, potem zdrowych ochotnikach (faza I), a następnie - po uzyskaniu profilu bezpieczeństwa - na pacjentach z danymi jednostkami chorobowymi w mniejszych  (faza II) i większych grupach (faza III). Większość prowadzonych badań w Ośrodku Badań Klinicznych Allmedica w Nowym Targu będzie obejmowało fazę III. Ideą oraz podstawowymi zasadami prowadzenia badań klinicznych jest zbiór reguł tzw. Zasady Dobrej Praktyki Klinicznej - w której na pierwszym miejscu stoi dobro pacjenta. Dodatkowo, każde badanie kliniczne prowadzone w naszym kraju w tym w Allmedica musi posiadać Zgodę Komisji Bioetycznej oraz zgodę Prezesa Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Oprac. r/ materiały prasowe kliniki
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nic nowego30.04.2019, 15:02
Lekarze też testują leki na pacjentach. Tylko nie za darmo.
Adam30.04.2019, 13:35
I super.
Żarcik30.04.2019, 10:18
Króliki doświadczalne mile widziane.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl