29.05.2019, 10:51 | czytano: 1997

Nie kurz!

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu informuje, że tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu przebiegają pod hasłem "Tytoń i zdrowie płuc" i mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na zdrowie płuc i odtytoniowe choroby układu oddechowego.
Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która  został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Podstawowym celem podejmowanych działań jest  zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
maverick29.05.2019, 22:39
Polacy są zestresownym społeczeństwem, za dużo i za ciężko pracują, i to powoduje że praktycznie nie mogą się wyzwolić z nałogu. Co z tego że sobie postanowią rzucić, jeśli następnego dnia coś ich zestresuje i zaraz od nowa sięgają po papierosa żeby odreagować?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl