01.06.2019, 18:38 | czytano: 2484

V Piknik Zdrowia (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Na nowotarskim Rynku odbył się V Piknik Zdrowia organizowany w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia”, „Jubileuszu 100-lecia służb sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W ramach pikniku prowadzone były bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne dla wszystkich chętnych mieszkańców powiatu nowotarskiego, m.in. pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar ciśnienia w oku, porady dietetyczne, porady podologa, dermatologa, bezpłatne terapie manualne i konsultacje z fizjoterapeutą, atrakcje związane z urodą, bezpłatne zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem.
Firma „Vitberg” z Nowego Sącza zapewniła uczestnikom pikniku możliwość skorzystania z terapii, która znajduje swoje zastosowanie w walce z bólem, poprawia krążenie, wzmacnia metabolizm, regeneruje po wysiłku fizycznym.

Na Pikniku Zdrowia nie mogło zabraknąć studentów z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, przedstawicieli kierunków: ratownictwa medycznego, fizjoterapii, kosmetologii i pielęgniarstwa. Wszyscy przybyli na Piknik mieli okazję poddać się masażowi klasycznemu, zabiegom pielęgnacyjnym na dłonie, czy też dokonać pomiaru glikemii. Reprezentanci kierunku ratownictwo medyczne wyjaśniali procedury postępowania w chwili zagrożenia życia i zdrowia. Zaprezentowali ponadto zadania ratownika medycznego oraz jego rolę w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Swoje stoisko przygotował również Dział Promocji i Współpracy z silnym wsparciem wykładowców filologii angielskiej. Kandydaci na studia mogli zapoznać się z ofertą uczelni poszerzoną w tym roku
o dwa nowe kierunki: dziennikarstwo i dietetykę.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewnił konsultacje i porady lekarskie: kardiologiczne i gastroenterologiczne. Personel Szpitala wykonywał również spirometrię, badanie dzięki któremu można zdiagnozować ewentualne schorzenia płuc. Można było również uzyskać informację na temat projektów unijnych, w których Szpital bierze udział.

Medical Clinic Podhale oprócz badań zapewniło atrakcje związane z urodą, oferując bezpłatne konsultacje z terapeutą manualnym, z fizjoterapeutą, bezpłatne masaże lecznicze, zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem, dietetykiem, badanie analizy składu ciała oraz konsultacje z trenerem personalnym.

Podczas Pikniku Zdrowia konsultacji dermatologicznych udzielała lekarz dermatolog
z gabinetu DrDerm, która oceniała również zmiany skórne. Przy stoisku Centrum Okulistycznego OKO-test można było wykonać pomiar ciśnienia w oku, a w Ratuszu skorzystać z porad i konsultacji lekarskich z zakresu okulistyki.

W Ratuszu zlokalizowany był także punkt krwiodawstwa HDK „Kropla”. W tym roku zebrano ponad 5 litórw krwi. Dziękujemy wszystkim, którzy bezinteresownie angażują się w niesienie pomocy potrzebującym.

Przedstawicielki Nowotarskiego Alarmu Smogowego propagowały wiedzę o smogu,
a przede wszystkim o zagrożeniu jakie ze sobą niesie. Wierzą, że dzięki wspólnej pracy z mieszkańcami, władzami miasta i innymi instytucjami i podobnymi organizacjami uda się zbudować świadomość społeczną i doprowadzić do poprawy jakości powietrza w naszym mieście i regionie.

Podhalańskie Amazonki wraz z położnymi z Grupowej Praktyki Położnych Nowy Targ, prowadziły warsztaty samobadania piersi i porady z zakresu profilaktyki raka piersi
i profilaktyki raka szyjki macicy.

W trakcie Pikniku można było skorzystać z porad podologa z gabinetu podologicznego „Medica Per Pedes”.
Przy stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu można było zaczerpnąć informacji o działalności Inspekcji Sanitarnej, o programach prozdrowotnych realizowanych i wdrażanych przez Inspekcję, uzyskać porady
z zakresu profilaktyki chorób odtytoniowych czy profilaktyki uzależnień. Prowadzona była również dystrybucja materiałów informacyjnych.

Ponadto w ramach Pikniku w dużym namiocie gastronomicznym swoje stoiska rozstawili lokalni przedsiębiorcy: (Piekarnia Trzcińscy, Wędliny u „Brodziatego”, Gospodarstwo Agroturystyczne Dariusz Blaszczyk, Małopolska Regionem Ziół- Gospodarstwo Agroturystyczne Andrzej Mikołajewicz oraz Koło Gospodyń Wiejskich, Zakład Mleczarski w Nowym Targu, Herbaty Świata Tea Time, Bar Łan, Lila Vanilla, Rolnik Cię nakarmi) którzy prezentowali swoje produkty oraz zapraszali do ich degustacji.

Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe wszystkim przybyłym w tym dniu na płytę Rynku przybliżali tematykę związaną z ochroną przyrody oraz rozdawali sadzonki drzew.

Na scenie odbywały się występy dzieci i młodzieży, zabawy i konkursy. Bardzo dziękujemy młodym artystom zrzeszonym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu oraz Panu Dyrektorowi Bolesławowi Barze za przygotowanie programu artystycznego oraz zespołowi „The Strangers”, którzy mimo deszczowej aury uświetnili swoimi występami Piknik Zdrowia.

Dla uczestników konkursów firma Terma Bania ufundowała 8 wejściówek do parku wodnego w Białce Tatrzańskiej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu serdecznie dziękuje za pomoc: współorganizatorom, partnerom oraz wszystkim zaangażowanym
w organizację V edycji Pikniku Zdrowia, a darczyńcom za ufundowanie nagród dla laureatów konkursów.

Głównym organizatorem akcji był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Firma Vitberg z Nowego Sącza, Medical Clinic Podhale, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, HDK Kropla, OKO TEST - Centrum Okulistyczne, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu.

Materiały prasowe, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
Jan03.07.2019, 10:46
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z Pikniku Zdrowia: na Youtube http:.... Pytaliśmy mieszkańców Nowego Targu, co trzeba robić aby być zzdrowym. Odwiedziliśmy wszystkich wystawców z kamerą.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl