05.06.2019, 12:44 | czytano: 1968

Wystartowała sztafeta charytatywna z Kasprowego na Hel (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
Wczoraj w godzinach wieczornych ze szczytu Kasprowego Wierchu wystartowała charytatywna sztafeta, której przesłaniem jest zwrócenie uwagi na problem depresji.
16-osobowy zespół poprowadzi grupa znanych lekkoatletów i pasjonatów biegania. W sztafecie pobiegną m.in.: mistrzyni i rekordzistka świata w biegach 24- i 48-godzinnym Patrycja Bereznowska, mistrz świata w biegach po schodach Piotr Łobodziński, reprezentantka Polski w biegach górskich Natalia Tomasiak, maratończycy Adam Draczyński i Angelika Mach, olimpijczyk z Aten chodziarz Benjamin Kuciński, czy medalistka MP w biegach średnich Marta Keller.
Uczestnicy przebiegną łącznie 900 kilometrów w około 100 zmianach. Jest to najdłuższy charytatywny bieg sztafetowy w Polsce. Biegacze dotrą na metę na Helu 8 czerwca. Na trasie do biegnących będą się dołączać inni biegacze, ma być ich około 300. W Zakopanem przez fragment trasy uczestnikom towarzyszyli mieszkańcy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja stanie się w ciągu najbliższych lat najczęstszym problemem zdrowotnym. Obecnie ponad 340 mln ludzi na świecie zmaga się z tą chorobą, a Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów zbadanych pod względem liczby osób dotkniętych tym obciążeniem.

Jak podają najnowsze badania, bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Stąd pomysł na zorganizowanie sztafety.

pk/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl