17.08.2019, 18:00 | czytano: 2106

Barok i emocje w Jurgowie (zdjęcia)

Muzyczna podróż w czasie - to określenie chyba najlepiej pasuje do atmosfery koncertu, który zainaugurował VIII edycję Baroku na Spiszu pod hasłem „Barok i emocje”.
W kościele św. Sebastiana w Jurgowie przed publicznością wystąpił zespół muzyki dawnej Overtone, któremu towarzyszyła znakomita sopranistka Anna Zawisza. Jednak zanim rozpoczął się niezwykły wieczór muzyczny, o historii zabytkowego, drewnianego kościółka krytego gontem opowiedział nam ks. Piotr Kosakowski.
To miejsce wyjątkowe, bo nieczęsto mamy możliwość podziwiać świątynie z barokowym wystrojem i bogatą ornamentyką, tak bardzo charakterystyczną dla stylu rokokowego. W kościele, który zbudowano w drugiej połowie XVII wieku, zgromadzili się w czwartkowe popołudnie i wieczór nie tylko pasjonaci historii sztuki, ale również melomani. Wielu z nich to stali bywalcy Baroku na Spiszu od pierwszej edycji festiwalu. W myśl idei „zobaczyć i usłyszeć sztukę” właśnie tutaj odnajdują inspirację. O jej roli wspominał tuż przed koncertem jeden z filarów zespołu Overtone- Maurycy Raczyński.

Artyści współcześni mają zadanie niezwykle trudne. Zaszczepić miłość do muzyki dawnej u współczesnego odbiorcy. Oczarować go, by wkrótce pozostał wiernym melomanem. Wyjątkowy koncert w Jurgowie uświadomił nam, jak wiele znaczy sztuka interpretacji. Sądząc po atmosferze zadumy i wyciszenia, jaka panowała podczas koncertu oraz oklaskach licznie zgromadzonej publiczności, trio Overtone oraz Anna Zawisza opanowali tę sztukę do perfekcji. Francuska muzyka barokowa w ich wykonaniu poruszyła nasze serca. Po raz kolejny okazało się, że muzyka łączy pokolenia, a jej język jest uniwersalny.

Tym samym koncert POD OSŁONĄ NOCY...CZYLI KOBIETA W BIBLII I NIE TYLKO przechodzi do historii. Ale jesteśmy pewni, że będziemy go długo wspominać. Również w formie relacji zdjęciowych na naszym profilu na Facebooku. Dziękujemy artystom, którzy bisowali na życzenie publiczności. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę Parafii św. Sebastiana w Jurgowie. Jesteśmy wdzięczni za możliwość skorzystania z Waszej gościnnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że symboliczny szafran spiski, wręczony artystom, a także ks. proboszczowi Stanisławowi Malarzowi będzie dla Państwa miłą pamiątką.

Dziękujemy również Państwu, zapraszając Was na kolejne koncerty tegorocznej edycji Baroku na Spiszu. Przypominamy, że już w sobotę spotykamy się w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy. Gwiazdą wieczoru pt. SACRUM I EMOCJE będzie zespół Ensemble del Passato, który przygotował repertuar wypełniony barokową muzyką sakralną kompozytorów włoskich, m.in. Monteverdiego i Meruli. Początek wydarzenia o godz. 17.00, natomiast 30 minut wcześniej zapraszamy Państwa do wspólnego zwiedzania świątyni.
Jak zawsze ogromnie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez których kolejna edycja festiwalu nie byłaby możliwa. VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne- jej Włodarzowi Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi jesteśmy ogromnie wdzięczni. Nasze działania na Spiszu wspierają również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. Organizatorem Baroku na Spiszu jest Fundacja Kulturalny Szlak.

Materiały prasowe, fot. Kinga Dyndowicz i Zuzanna Fiwek
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl