25.08.2019, 10:48 | czytano: 2755

10 lat Festiwalu Pieniny Kultura Sacrum - Koncert finałowy (zdjęcia)

Wakacje mają się ku końcowi, nastał czas, aby wspomnieć o wybornym koncercie finałowym Festiwalu Pieniny Kultura Sacrum, który w minioną sobotę, w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku zgromadził rzeszę melomanów.
Znane arie i pieśni oraz utwory organowe największych mistrzów przyciągają zwykle wielu entuzjastów. Tak też się stało. Było to wręcz przedstawienie na najwyższym poziomie artystycznym i kulturalnym. Wysłuchaliśmy wspaniałych głosów operowych trzech tenorów: Szymona Kobylińskiego i księży: o. Rafała Kobylińskiego oraz Pawła Sobierajskiego. Trójce śpiewaków towarzyszył na organach Sylvester Rostetter z Węgier.
W repertuarze znalazły się m.in: J.S.Bacha Toccata i fuga d-moll BWV 565, Ave Maria, G. Donizettiego Ave Maria, G. Bizeta Agnus Dei, R. Arwyna Benedictus, K. Jenkinsa Ave verum, E. Morricone Nella fantasia, Ch. Gounoda Laudate Dominum, a na koniec E. Di Capui O sole mio, po którym rozpromieniona publiczność zażyczyła bisów.

W trakcie koncertu wystawiono malarstwo na szkle, szkice ołówkiem, ceramikę, akryle, pastele, hafty i kompozycje florystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy PERŁA w Szczawnicy. Wystawę „Pod Niebem Pienin” przygotowało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy sprawujące opiekę nad dziećmi i młodzieżą z gmin: Krościenko n.D., Szczawnica, Czorsztyn, Ochotnica Dolna.

Jak na jubileusz przystało, po odczytaniu przez wójta Jana Dydę życzeń i podziękowań kierowanych do Dyrektora festiwalu Agnieszki Radwan-Stefańskiej, rozległo się głośne Sto lat!, i góralskie przyśpiewki w wykonaniu specjalnie zaproszonej przez wójta Gminy muzyki Jaśka Kubika.

Fragment przemówienia wójta: „Z okazji pięknego jubileuszu 10-lecia Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum składamy Pani serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia. Dzisiejsze święto to w sposób szczególny efekt Pani ogromnego zaangażowania i umiejętności zarażania ideą innych osób, dla których festiwal łączący piękno muzyki organowej z szeroko pojętą kulturą góralską jest pasją i źródłem satysfakcji.

Przez minioną dekadę organizowane przez Panią koncerty przynosiły słuchaczom chwile szczęścia, wytchnienia i radości oraz stanowiły wielobarwną, wspaniałą wizytówkę rozsławiającą nasz region w kraju i poza jego granicami.

Dziękując za wieloletnią współpracę z naszą społecznością, życzymy Pani wytrwałości w pokonywaniu codziennych problemów; niech nie zrażają Pani przeciwności, a poświęcenie i chęć pracy dla innych wciąż będzie taka sama.

Życzymy także, aby Pani działalność zawsze spotykała się z uznaniem i wdzięcznością, gdyż odgrywa ona ważną rolę nie tylko w życiu artystycznym, ale także społecznym naszego regionu.”
Były miłe słowa, oklaski i kwiaty.

Pierwszoplanowym instrumentem festiwalu odbywającego się w Krościenku od dziesięciu lat są organy. W XIV-wiecznym zabytku pw. Wszystkich Świętych artyści zasiadają za siedmiogłosowymi z 1827, budowanymi do 1887 r. przez starosądeczanina organmistrza Jana Grocholskiego, natomiast w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza - konsekrowanym w 1998 r., muzycy grają na organach sprowadzonych w 2009 z Niemiec, sygnowanych przez firmę Romanus Seifert & Sohn z Kevelaer.

Jakże miło, że te dwa instrumenty są użytkowane także dla celów kulturalnych, w tym ważnym cyklicznym wydarzeniu, jakim jest Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum, ściągającym do Krościenka artystów z różnych zakątków półkuli.

Życzmy twórcom festiwalu wytrwałości i zostańmy z nadzieją na interesujące przyszłe muzyczne lato!

Bożena Soliwoda
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl