25.08.2019, 17:48 | czytano: 1660

Dwa koncerty na finał cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”

Zbliżamy się do finałowych wydarzeń muzycznych, które odbywają się w ramach corocznego cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”. W tym roku całość wydarzeń artystycznych dedykowana jest ratownikom górskim w 110. rocznicę powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Honorowy patronat nad koncertami w tym roku objęli: Jan Krzysztof – taternik i naczelnik TOPR, ks. Jerzy Grzyb – kustosz sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, kapelan przewodników tatrzańskich, Jan Palider – prezes oddziału tatrzańskiego PTTK i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – nestor ratowników TOPR i przewodników tatrzańskich.
Za kilka dni pod Tatrami wystąpi chór młodzieżowy Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją dr Piotra Karwowskiego z Białej Podlaskiej. W dniu 30 sierpnia (piątek) 2019 roku o godzinie 20.45 młodzi wykonawcy wystąpią w kościele M.B. Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy. Chór wykona opracowane pieśni maryjne, utwory muzyki klasycznej, np. Cesarego Francka, Carlosa Rosa, Edwarda Stuligrosza, Kamila Przygrodzkiego. Zabrzmi również muzyka organowa w wykonaniu Piotra Arseniuka. Gościnnie wystąpią poeci podhalańscy, którzy recytować będą własne utwory. Wyjątkowo jedna z części koncertu – in memoriam - dedykowana jest ofiarom wydarzeń w dniu 21 sierpnia b.r. na Giewoncie (zginęły 4 osoby, a wiele było poszkodowanych).

Natomiast dzień później, tj. 31 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.30 w kościele M.B. Nieustającej Pomocy na „Górce”, ul. Kaszelewskiego w Zakopanem młodzi artyści z Podlasia wykonają koncert wdzięczności ratownikom górskim. Tego wieczoru wybrzmią cykle chóralne z różnych epok. Młodzieżowy Chór Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej SCHOLA CANTORUM MISERICORDIS CHRISTI powstał w grudniu 1996 r. Chór, którego założycielem i dyrygentem jest dr Piotr Karwowski, liczy 110 osób w wieku od 7 do 30 lat.

Chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Legnicy, Płocku, Toruniu, Sandomierzu, Koszalinie, Słupsku, Hajnówce, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem i in. Poza granicami Polski we Francji (1997,2002), na Litwie (1998), Białorusi (1999) , Rosji (1999), Włoszech (2000, 2011), Ukrainie (2001, 2006), Słowacji (2008), Szwecji (2009), Grecji (2015) i Macedonii (2015). Chór śpiewał podczas uroczystej Mszy świętej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 roku w Siedlcach i Ojcem Świętym Franciszkiem 28 lipca 2016 roku na Jasnej Górze. Od czerwca 2000 roku Chór należy do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”. Chór uczestniczył w siedmiu Krajowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores”: w Krakowie (2000), Poznaniu (2003), Toruniu (2006), Nowym Sączu (2008), Białej Podlaskiej i Siedlcach (2010), Częstochowie (2012), Poznaniu (2015) oraz w Międzynarodowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores” w Lyonie (2002), Krakowie (2007) i Sztokholmie (2009). We wrześniu 2004 r. chór śpiewał podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Liturgicznej w Krakowie. W lipcu 2006 r. chór śpiewał podczas głównych uroczystości 400-lecia sanktuarium maryjnego w Latyczowie na Ukrainie. W październiku 2011 roku pełnił posługę muzyczną podczas II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

W swoim dorobku Chór ma nagranie dziesięciu płyt CD oraz cykl audycji radiowych pt. „Szkoła śpiewu liturgicznego”. Chór jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.

Założyciel i dyrygent Młodzieżowego Chóru Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej – Piotr Karwowski w 1997 roku ukończył wyższe studia magisterskie w Instytucie Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na Wydziale Artystycznym. Następnie ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu, pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza. Od 1996 roku pełni funkcję organisty w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W latach 2004-2013 pełnił funkcję wiceprezydenta Polskiej Federacji “Pueri Cantores”.
W ramach letnich wydarzeń można także obejrzeć wystawę plastyczną „Wołanie w górach”, którą uświetniły prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne artystów zakopiańskich, nowotarskich i słowackich, prace uczniów ZSP im. A. Kenara w Zakopanem oraz fotografie z archiwum TOPR. Wystawa jest czynna codziennie od połowy lipca do końca września w dolnym kościele Księży Misjonarzy na Olczy. W związku z tragedią w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w masywie Czerwonych Wierchów i tragedią na Giewoncie ta ekspozycja nabiera symbolicznego wyrazu - in memoriam.

Sponsorami koncertów i wydarzeń towarzyszących są: KIA Wadowski – autoryzowany dealer, Społem Zakopane Sp. z o.o. oraz Cafe Piano – Krupówki, a partnerami: TOPR, Aqua Park Zakopane, PTTK o/ Tatrzański, Księgarnia Poraj – Krupówki, natomiast organizatorami są: stowarzyszenie TKN i Zakopiański Klub Literacki „Trawers”.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenie towarzyszące jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl