25.08.2019, 11:18 | czytano: 3279

Kard. Dziwisz "Na was zawsze można liczyć". Msza w 100-lecie Związku Podhalan

zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska
- Wasza obecność w tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków miejscu jest wyrazem waszego patriotyzmu, waszej głębokiej więzi z ojczystym Domem, któremu na imię Polska. Jesteście z nią w doli i niedoli, na dobre i na złe - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z okazji 100-lecia Związku Podhalan.
W homilii, kardynał przypomniał początki powstania Związku Podhalan i bogatą historię organizacji, która u podstaw swojego istnienia położyła nacisk na patriotyzm i moralny poziom mieszkańców Ziem Górskich. - Górale zawsze byli przywiązani do Ojczyzny, a powołanie przed stu laty do życia Związku Podhalan w Polsce służyło umacnianiu ich patriotyzmu. Dzisiaj, na progu drugiego stulecia Związku, naszym zadaniem i obowiązkiem jest troska o młode pokolenie górali, o jego wykształcenie i kulturę, by przejęło, umacniało i pomnażało wspaniale dziedzictwo ojców - mówił. Jak dodał - "Górale dużą wagę przykładają do wypełniania wypływających z Dekalogu zobowiązań, a wartości rodzinne stanowią istotny element ich życia, który scala ich kulturę, tradycję i obyczaje".
- Wartością jest dbanie o duchowy, gospodarczy i kulturalny rozwój Regionu. Wartością jest wspaniały górski krajobraz, należący do najpiękniejszych w Polsce, który trzeba zachować nieskażony dla następnych pokoleń. Ważna jest odpowiedzialna ekologia. /.../ Związek Podhalan jednoznacznie zaznacza, że pozostaje w łączności z Kościołem katolickim. Kościół – głosząc ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, wrósł w góralską kulturę i duchowość - przypomniał.

Dodał, że Jan Paweł II kochał Podhale i doceniał jego wyjątkową tożsamość. - Górale na zawsze zapamiętają to, co święty Papież wyraził w kilku słowach pod zakopiańską Krokwią. Pamiętamy, jak ogromnie wzruszony, dziękował za „wymowny hołd Podhalan, zawsze wiernych Kościołowi i ojczyźnie” i dodał: „Na was zawsze można liczyć” - mówił.

Kończąc homilię, kardynał zaznaczył, że Związek Podhalan nigdy nie dał się upolitycznić, a Polsce potrzeba organizacji społecznych, które umieją się zjednoczyć, skupiając ludzi wokół wspólnych wartości i celów.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/
zobacz także
komentarze
ruda25.08.2019, 18:01
Nigdy nie dał się upolitycznić.....jak prawie cały związek podhalan to PIS
członek związku25.08.2019, 14:25
Kardynał potwierdził tezę o apolityczności Związku.Z tej przyczyny jest on bliski dla Kościoła i odwrotnie.Daremne okazują się starania nie których
wyborcze,by organizacyjnie Związek popierał ich w wyborach.
DŁugowieczność-100 lat istnienia w niezmienionej formie to efekt różnorodności myślenia politycznego na gruncie narodowo-ojczyźnianym,
będącego wartością nadrzędną dla Polaka Katolika.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl