26.08.2019, 15:39 | czytano: 2032

Razem przeciwko mukowiscydozie. W Zakopanem znów pobiegną po oddech

zdj. Piotr Korczak
1 września w Zakopanem odbędzie się IV Edycja Biegu po Oddech. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą i Santander Consumer Bank. W charytatywnym biegu na 5 km wystartuje Justyna Kowalczyk - mistrzyni olimpijska oraz ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
W pierwszą niedzielę roku szkolnego już od 4 lat na ulice miasta wyrusza Bieg po oddech. Zawodnicy przybywają z całej Polski, by pokonać swoje słabości – jeśli sami są dotknięci tą genetyczną chorobą lub okazać wsparcie chorym na mukowiscydozę.
Głównym celem odbywającej się co roku imprezy, której twarzą i ambasadorką jest Justyna Kowalczyk, jest zebranie jak największej sumy pozwalającej na zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych oraz wsparcie finansowe w zakupie leków. Wszyscy uczestnicy dołożą swoją cegiełkę poprzez zakup pakietu startowego.

Nie bez znaczenia jest też wymiar symboliczny zawodów. Na starcie stają osoby, dla których każdy oddech bywa wysiłkiem. Jeśli nie są w stanie biec sami, biegną dla nich i za nich ich bliscy i przyjaciele.

- Bieg po oddech to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu sportowych imprez charytatywnych. Cieszy nas, że kolejny raz możemy brać udział w jego organizacji i wspierać idee Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Chcemy w ten sposób przyczynić się do zwiększenia świadomości i wiedzy o tej ciężkiej chorobie – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departamentu Marketingu i Reklamy Santander Consumer Banku, głównego sponsora biegu. – Wspólnymi siłami możemy dotrzeć z przekazem do jak największej grupy ludzi, która nie pozostanie obojętna na sytuację chorujących. W poprzednich trzech edycjach wzięło udział prawie 2000 uczestników. W niedzielę znowu pokażemy naszą solidarność.
Udział w biegu zapowiedziała Justyna Kowalczyk. Multimedalistka olimpijska od 2011 roku wspiera działania i jest ambasadorem Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Mukowiscydoza to jedna z najczęściej występujących u ludzi chorób genetycznych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią blisko 2400 osób. Charakteryzuje się zaburzeniem pracy narządów posiadających gruczoły wydzielania zewnętrznego, co najczęściej prowadzi do niewydolności płuc oraz układu pokarmowego. Specjalne zabiegi i leki pozwalają chorym na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

- Koszty terapii są wysokie. Poziom refundacji obejmującej znaczną część leków jest niestety niewystarczający, a dostęp do terapii ograniczony. Koszty leczenia i rehabilitacji bardzo obciążają chorych i ich rodzinę – tłumaczy Magdalena Czerwińska-Wyraz z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Zależy nam, żeby zapewnić im opiekę i pomoc na najwyższym światowym poziomie. Chcemy dać dowody na to, że mukowiscydoza to nie wyrok – dodaje.
Bieg rozpocznie się o godzinie 10.00. Uczestnicy wspólnie pokonają dystans 5 kilometrów. Trasa przebiegnie zakopiańskimi ulicami z Parku Miejskiego do ul. Bronisława Czecha, skąd biegnący wrócą do miejsca startu. Po przekroczeniu linii mety zawodnicy będą mogli liczyć na profesjonalną opiekę fizjoterapeutów, którzy zapewnią uczestnikom powysiłkowy masaż. Uczestnicy otrzymają również pamiątkowy medal oraz techniczną koszulkę biegową.
W trakcie wydarzenia będzie można pomóc także innym potrzebującym, oddając krew w punkcie rozstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Zakopane. Po biegu organizatorzy zapraszają wszystkich na piknik rodzinny w Parku Miejskim, gdzie na uczestników będzie czekało wiele atrakcji.

Więcej informacji na temat Biegu po Oddech znajduje się na stronie bieg.ptwm.org.pl.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl