W Rabce-Zdroju odbył się Spacer Pamięci. Po raz piąty przybliżona została tragiczna historia II wojny światowej. Uczczono pamięć aresztowanych tu członków organizacji podziemnych, pamięć Romów oraz żydowskich mieszkańców zamordowanych w Rabce i w obozie natychmiastowej zagłady w Bełżcu.
Spacer Pamięci pokazuje skutki nienawiści, jej destrukcyjne efekty, ból i cierpienie, które ze sobą niesie, by w miarę swoich skromnych możliwości przestrzec przed manipulacjami budującymi nienawiść. Organizatorzy nie zaleczą ran, ale życzą sobie, aby nie powstawały kolejne. Przypominają tą historię, pamiętają o niej, aby nie dopuścić, by wydarzenia jakie miały miejsce się powtórzyły.W Spacerze Pamięci wzięło udział ponad 80 osób. Obchody uświetnili swoją obecnością ocalali z zagłady: Hanna Kleinberg, Maria i Eustachy Kruczała oraz przewodnicząca Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” Anna Grygiel-Huryn. Na Spacer przybyli między innymi rabin Eliezer Gurary, ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Aleksander Opoczyński, zastępca burmistrza Rabki-Zdroju Małgorzata Gromala, radni Powiatu Nowotarskiego Marer Szarawarski oraz Stanisław Kiersztyn, przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Józef Michał Skowron i członkowie organizacji Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Mszańskiego Sztetla oraz Sądeckiego Sztetla.Uroczysty spacer rozpoczął się o godzinie 16:00 na deptaku przy rabczańskim amfiteatrze. Zgromadzonych gości przywitał Narcyz Listkowski i poprosił o minutę ciszy upamiętniającą ofiary tragedii, która wydarzyła się w Tatrach. Następnie Grzegorz Moskal przybliżył historię II wojny światowej w Rabce.
Po przejściu na ulicę Słoneczną przed willę „Tereska” Michał Rapta omówił działalność Szkoły Dowódców Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Rabce. Dla wielu Polaków i Żydów miejsce, w którym znajdowała się ta szkoła, było jednym z ostatnich przystanków przed śmiercią. W celu upamiętnienia żydowskich ofiar masowych mordów uczestnikom Spaceru wręczono kamienie, na których widniały imiona i nazwiska zamordowanych osób.
Przed wejściem na ścieżkę do lasku, w którym dokonywano masowych mordów, zaprezentowano banner przedstawiający projekty upamiętnienia społeczności żydowskiej w Rabce. Wydruk tego banneru został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.
Przed cmentarzem – Miejscem Pamięci Narodowej - Narcyz Listkowski przedstawił przebieg egzekucji ludności żydowskiej w lasku za „Tereską”. Następnie rabin Eliezer Gurary oraz ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski skierowali kilka słów do zebranych i odmówili modlitwy. Pierwszą część Spaceru zakończyliśmy składając na grobach przygotowane kamienie i wręczając uczestnikom Spaceru okolicznościowe broszury sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.
W trakcie Spaceru wprowadzały wszystkich w zadumę utwory muzyczne wykonywane przez Alinę Jabłońską (skrzypce), Ewelinę Jabłońską (skrzypce), Laurę Listkowską (wokal) oraz Ireneusza Czubaka (klarnet).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Spaceru Pamięci za przybycie. Szczególne podziękowania składamy Staroście Powiatu Nowotarskiego Krzysztofowi Faberowi, Radzie Powiatu Nowotarskiego, burmistrzowi Rabki-Zdroju Leszkowi Świdrowi, zastępcy burmistrza Rabki-Zdroju Małgorzacie Gromali, Radzie Miejskiej Rabki-Zdroju, pracownikom wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Rabce-Zdroju, Tadeuszowi Watycha oraz pracownikom z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, zarządowi „Uzdrowiska Rabka” S.A., Alinie Jabłońskiej, Ewelinie Jabłońskiej, Laurze Listkowskiej, Ireneuszowi Czubakowi oraz Hubertowi Rapta.
Transmisja z tegorocznego Spaceru Pamięci znajduje się w internecie w serwisie Facebook (https://www.facebook.com/events/652269858614874/).
Michał Rapta
Właśnie o hipokryzji pisałem. Ale tak nie skończymy nigdy, zostańmy przy swoich ocenach.