12.09.2019, 11:20 | czytano: 2610

Góral na Góry

W sobotę 14 września, już po raz 4 odbędzie się wydarzenie Góral na Góry pod patronatem prezydenta miasta Wysokie Tatry Jána Mokošauskutoční.
Głównym punktem programu będzie także i w tym roku symboliczne przejście Górali trasą ze Starego Smokowca na Hrebienok. Podczas imprezy spotkają się nie tylko Górale zaproszeni ze wszystkich górskich regionów Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy, ale również wielbiciele góralskiej kultury, tradycji oraz miłośnicy Tatr.
Symboliczny marsz górską trasą przypomni wszystkim historyczną wędrówkę Górali podczas kolonizacji wołoskiej. Wędrówka Walachów trwała kilka dziesięcioleci. Stopniowo zajmowali terytoria coraz bardziej odległe od swoich pierwotnych osad przejmując kulturę ludności mieszkającej w regionie zachodniej Ukrainy, południowo-wschodniej Polski oraz północno-wschodniej Słowacji. Wraz z upływem lat odrębne niegdyś kultury zostały przekształcone w jedną, tworząc tym samym odrębną grupę etniczną – Górali.

Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie non-profit pod nazwą „Renowacja tradycji kulturowych" ze wsi Hniezdne na Słowacji. „Naszym celem jest zgromadzenie mieszkańców wszystkich regionów górskich ze Słowacji oraz z zagranicy, a także miłośników góralskiego folkloru i kultury ludowej, co najmniej raz w roku, w jednym miejscu" – mówi dyrektor stowarzyszenia Marcel Kandrik.

Zbiórka uczestników odbędzie się na parkingu przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Hrebienok. Impreza rozpocznie się o godz. 8.00. Podobie jak w roku ubiegłym celem trasy będzie wieża widokowa Szilágyiho Pavilón – pierwszy turystyczny obiekt na Hrebienku wybudowany w 1904 roku.

Po powrocie z wędrówki do miejsca imprezy o godz 13.00, na głównej scenie rozpocznie się bogaty program kulturalny. Dla tych, którzy nie wezmą udziału w marszu zorganizowane zostaną w Starym Smokowcu pokazy zwyczajów i obyczajów góralskich z Kysúca, Orawy, Spisza, Liptowa, Czech, Polski i Ukrainy. Osoby zainteresowane tradycyjnym rzemiosłem mogą podglądać sekrety produkcji bielizny, tworzenia rękodzieła, plecenia na drutach oraz wyrabiania koszyków. Będzie można również przyjrzeć się tajnikom produkcji ceramiki, tradycyjnej produkcji fujar, drewnianych ozdób czy ręcznie robionych lasek dekoracyjnych. Już od rana będą przygotowywane tradycyjne dania góralskie, a dla najmłodszych dostępna będzie ręcznie robiona karuzela. Kolejnym punktem programu będzie pasowanie znanej osobowości na „Przyjaciela Górali", podobnie jak uhonorowano ubiegłorocznego gościa aktora Jana Slezáka.
Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie imprezą rodzin góralskich i nie tylko oraz serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie.

Więcej informacji na: www.goralnagory.sk

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl