16.09.2019, 19:18 | czytano: 2809

Pomnik pamięci partyzantów

15 września na ołtarzu Pod Skałką przy Krześle Świętej Kingi pod Przehybą, odprawiona została msza święta, a po niej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego Sądeckich Żołnierzy Wyklętych Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia" - pomnik pamięci partyzantów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oddziału Grot i Zemsta.
Pamięć o bohaterach Zgrupowania Partyzanckiego " Błyskawica" przyciągnęła setki osób. Na uroczystość przybyli ludzie z powiatu tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego i nowosądeckiego.
"Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor."
mjr Józef Kuraś " Ogień "

PAMIĘTAMY! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Sebastian Śmietana, wnuk Żołnierza Wyklętego II Kompanii Tatrzańskiej, łącznika Konfederacji Tatrzańskiej, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow.
---

" Ponad Prehybą jasna toń
i Tatry patrzą w moją stronę
smreki się ufnie tulą doń
a moje serce utęsknione...
-Do jasnych spojrzeń,myśli cichych
które odwieczny wiatr kołysze
Prehybo myśl mą dojrzyj
i daj mi Ich usłyszeć... Leśnych tułaczy
jak idą cicho, blisko gwiazd
i tulą swe marzenia
by mogły się odrodzić w nas
i w rzeczywistość zmieniać ... "

Józef Obrzut
zobacz także
komentarze
Kto ty jesteś?"17.09.2019, 21:10
@ Historyk
E, tam. Wszystkie imperia upadły. Polskie upadło po tym jak Zygmunt III Waza uczynił Żyda Mojżeszowicza swoim sekretarzem, i zaczęło się.
Co to znaczy budować imperium i jak? Imperium trzeba mieć we własnej głowie. Gdy do Polski zaczęto wpuszczać innowierców, oddawać im w zarząd majątki, czynić z nich dzierżawców, poborców, pośredników - nastąpił początek końca.
Wszelkie tolerancje swobody, tak jak dzisiaj, rozkładały naród od środka. Co może Słowacja? Wydaje mi się, że więcej niż my. Nagle może okazać się , że nad całym tym terenem Węgier, Słowacji i Czech nie wyłączając nas panuje taka "pchła" jak Austria. A dlaczego? Bo oni mają imperium w głowie.
A kto dziś rządzi światem? Taka mała , mała, wesz!
Historyk17.09.2019, 17:11
@Kto ty jesteś?"
"Dziś, w tej chwili tracimy niepodległość"

Niepodległe są tylko imperia.

Polska (Korona Królestwa jako zwornik Rzeczpospolitej) była imperium - do połowy XVII wieku. Wtedy co najmniej pięć różnych ośrodków władzy w Europie (Londyn, Szwecja, Moskwa, Turcja i Francja) symultanicznie w szeregu wojen nas wykończyły. Ale jakoś trwamy - chcesz niepodległości - buduj imperium. Co może taka Słowacja? Im może coś się wydawać, ale jak globalne banki postanowią zlikwidować ten obszar, to w ciągu pokolenia może okazać się, że to są np. Węgry albo Wielkie Czechy.
Kto ty jesteś?"17.09.2019, 07:08
Dziś, w tej chwili tracimy niepodległość, tożsamość narodową, nawet "naczelnik państwa" mówi społeczeństwo, nie - naród. Każą nam być zlepkiem wielopłciowych bezmyślnych osobników. Tymczasem celebrujemy pamięć o ludziach których zupełnie nie rozumiemy i tak naprawdę nic o nich nie wiemy. Myślimy, że czekali na "dulary"bo nam samym tylko "dulary" w głowie!
cekali na dulary16.09.2019, 21:40
medale w grobie nie kcom slysec lo partyzantce jak bym wom wylozyl prowde to ani IPN by nie pomug nie rozdzilojcie na prawych i lewych bo sie mylicie Drodzy Państwo nie wierzcie "Im". Drodzy wyborcy sluchajcie wlasnego serca. Ni mocie pojyncio jak wos zwodzom
Zobacz pełną wersję podhale24.pl