06.10.2019, 19:03 | czytano: 638

„Mała książka - wielki człowiek” - projekt w bibliotekach powiatu tatrzańskiego

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do jednej z bibliotek biorących udział w projekcie „Mała książka - wielki człowiek” otrzyma w prezencie książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 lat czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Biblioteki biorące udział w projekcie na terenie powiatu tatrzańskiego to:
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem - wyprawki można odebrać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (ul. Zborowskiego 1), jak również w filiach: na Olczy, Skibówkach i Harendzie.
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej wraz z filiami,
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu wraz z filią w Gliczarowie Dolnym,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Kościelisku wraz z filiami,
- Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie.
Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl