08.10.2019, 14:57 | czytano: 2507

"Miołek se piscołke..."

Fot. Szymon Pyzowski
W Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się wystawa instrumentów pasterskich w ramach projektu "Miołek se piscołke...".
W trakcie wystawy odbyła się prelekcja Andrzeja Budza - budowniczego instrumentów pasterskich, młodego utalentowanego i utytułowanego muzykanta góralskiego z Dębna, laureata wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali m.in. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Festiwalu Folkloru Górali Polskich 2019 w Żywcu, Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej, Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu i wielu innych. Uczestnicy wystawy dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat historii podhalańskich instrumentów pasterskich, ich budowy a przede wszystkim mogli posłuchać jak te instrumenty brzmią. Zagrały piszczałki jednootworowe, sześciootworowe, palice, dwojnice i trombity.
Wystawa była podsumowaniem warsztatów, które od 8 miesięcy trwają w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje instrumenty, które pod okiem Andrzeja Budza wykonywali przez ostatnie kilka miesięcy. Oprócz nauki budowy instrumentów uczestnicy warsztatów uczyli się podstaw gry na tych instrumentach. Jednym z etapów projektu będzie powstanie filmu na temat podhalańskich instrumentów pasterskich, którego realizacja już wkrótce zostanie zakończona.

Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury.

Materiały prasowe, r/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl