28.10.2019, 09:41 | czytano: 3016

Nowoczesna metoda usuwania guzów piersi dostępna w szpitalu w Rabce-Zdroju

Fot. Wojciech Pirowski
W październiku w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdrój wykonano pierwsze cztery zabiegi tzw. biopsji mammotomicznej.
Zabiegi odbyły się w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej, wykonane zostały przez lek. Wojciecha Pirowskiego, specjalistę chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Szpital zainwestował w nowoczesny system do biopsji pozwalający zminimalizować ryzyko powikłań oraz ograniczyć ból i dyskomfort w trakcie i po zabiegu.
Biopsja mammotomiczna, czyli tzw. biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią to jedno z najnowocześniejszych metod diagnozowania guzów piersi. Dzięki biopsji w ciągu 20-30 minut, za pomocą jednego kilku minimetrowego nacięcia w znieczuleniu miejscowym można pobrać a niejednokrotnie usunąć podejrzaną nowotworowo zmianę. Uzyskany materiał zawsze wysyłany jest do badania histopatologicznego. Po trwającym około 30 min zabiegu pacjentka ma założony opatrunek uciskowy i tego samego dnia wraca do domu.

Dodatkowo od października w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej jest możliwość diagnozowania guzów piersi w ramach tzw. karty DILO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego). Osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej piersi mogą być kierowane do poradni, gdzie będzie wykonana diagnostyka onkologiczna.

Źródło: Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl