28.10.2019, 17:00 | czytano: 1907

Diagnostyka onkologiczna i karta DILO dostępna w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju

W rabczańskim szpitalu w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej uruchomiono diagnostykę onkologiczną w ramach tzw. karty DILO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).
W pierwszym etapie istnieje możliwość przeprowadzenia badań w kierunku raka piersi, nowotworów skóry i tkanek miękkich. Cały proces nadzoruje lek. Wojciech Pirowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, który wykonuje badania obrazowe oraz biopsje podejrzanych nowotworowo zmian. W przypadku wykrycia zmian złośliwych wykonywana jest tzw. diagnostyka pogłębiona, dzięki której pacjent z kompletem dokumentów może zgłosić się na konsylium onkologiczne. Dzięki zakupionemu ze środków szpitala nowoczesnemu aparatowi ultrasonograficznemu wykonywane badania są bardzo dokładne, a pobierany reprezentatywny materiał histopatologiczny wysyłany jest do oceny w pracowniach patomofologicznych w Krakowie i Nowym Targu.
W pierwszym miesiącu funkcjonowania pakietu onkologicznego w poradni w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju skorzystało z tej możliwości 7 osób. - Mam nadzieję, że to dopiero początek i zakres dostępnych badań w ramach karty DILO będzie się poszerzał. Szczególnie zależy mi na rozwoju i diagnostyce najczęstszych nowotworów w Polsce, czyli między innymi nowotworów skóry w tym czerniaka, raka jelita grubego, raka piersi i raka dróg rodnych u kobiet. Pozwoli to korzystać na miejscu mieszkańcom Rabki i okolic z badań dotychczas dostępnych tylko w Krakowie lub Nowym Targu, gdzie na pierwsze wizyty niejednokrotnie czeka się kilka tygodni. Mam też nadzieję, że kolejnym etapem będzie wprowadzenie operacji onkologicznych w ramach Oddziału Chirurgii Planowej rabczańskiego szpitala - mówi dr Pirowski.

Źródło: Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Sabina28.01.2020, 21:21
Dziękuję bardzo lek. Wojciechowi Pirowskiemu, że podjął się nowego wyzwania: stworzenia jednostki chirurgii onkologicznej w małym, rabczańskim szpitalu. Dzięki niemu pacjenci mają dostęp do fachowej opieki medycznej i specjalistycznego leczenia, bez jeżdżenia do krakowskich, przeładowanych placówek. Polecam wszystkim, a szczególnie niezdecydowanym. W gabinecie u tego pana poczujecie się jak w domu!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl