05.11.2019, 09:27 | czytano: 2489

"Miołek se piscołke ..." (video)

Materiały prasowe
W ramach projektu "Miołek se piscołke ..." powstał film ukazujący historię i budowę podhalańskich instrumentów pasterskich.
Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu od marca do końca października realizowało projekt pt.: "Miołek se piscołke ..." dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Celem projektu było przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest wykonywanie tradycyjnych podhalańskich instrumentów pasterskich.


Celem projektu było przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest wykonywanie tradycyjnych podhalańskich instrumentów pasterskich. Obecnie kilka osób na Podhalu zajmuje się wykonywaniem instrumentów pasterskich a wiele z tych instrumentów można zobaczyć jedynie w muzeum. Przywracając archaiczne instrumenty sięgamy do rodowodu góralskiej - pasterskiej kultury. Projekt ma za zadanie chronić, przywracać i promować unikatowe dziedzictwo kulturowe regionu. Uczestnicy zajęć oprócz nauki budowy instrumentów uczyli się od Mistrza podstaw gry na tych instrumentach. Zajęcia prowadził Andrzej Budz - budowniczy instrumentów pasterskich, wybitny muzykant góralski, lutnik, przewodnik tatrzański. To instruktor tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespole w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. Laureat wielu festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich: w roku 2017 Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, 2016 zwycięzca Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, 2018 pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, 2018 pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, zdobywca Złotego Serca Żywieckiego w kategorii solistów multiinstrumentalistów w roku.

Ostatnim etapem projektu była realizacja filmu na temat instrumentów pasterskich.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl