19.11.2019, 16:39 | czytano: 2171

Alarm antysmogowy w szkole

Fot. Piotr Kuczaj
W Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce-Zdroju odbył się kolejny etap kampanii edukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców Rabki-Zdroju "Odetchnij w uzdrowisku" przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Lokomotywa na zlecenie Urzędu Miasta.
Tym razem w centrum zainteresowania znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej, zgodnie z założeniem, że najważniejsza jest edukacja młodych pokoleń.

Do Szkoły Podstawowej nr 2 wpadła ekipa Agentów Antysmogowych w kombinezonach i maskach, którzy w zaaranżowanym miasteczku ekologicznym edukowali, przepytywali i nagradzali uczniów od klasy 0 do VIII. Był to teatralizowany element akcji, która miała na celu zwrócenie większej uwagi na wpływ działalności każdego mieszkańca na czystość powietrza w uzdrowisku. Nie był to nudny wykład, uczestnicy musieli się porządnie nagimnastykować, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, żeby zarobić plusa w kolejnych konkurencjach. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów, wygrywała statuetkę Złotego Kanarka i zestaw biodegradowalnych, kompostowalnych naczyń. Wszyscy dostawali też ulotki informacyjne i dostosowane do wieku karty pracy, które mogą być podstawą do rozwijania edukacji antysmogowej na lekcjach. Na stanowisku „Laboratorium” uczestnicy zdobywali podstawowe informacje na temat smogu i o zadaniach, jakie ich czekają. Pierwsze z nich to było „Wysypisko”, gdzie czekał ich test z wiedzy o segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy, co można spalić w piecu.
Na kolejnym stanowisku pn. „Sala Zabaw” musieli zmierzyć się w pojedynku na kalambury w temacie smogu i zachowań proekologicznych. Starsze klasy na stanowisku „Szkoła” czekał quiz wiedzowy, a wszyscy mogli zapoznać się z propozycjami na stacji „Warsztat”, gdzie potencjalne odpady były przetworzone zgodnie z ideą upcyklingu w zabawki, biżuterię, ozdoby i dekoracje.

Cała akcja wzbogacona była muzyką wykonywaną na żywo cenionego rabczańskiego muzyka i pedagoga Piotra Koleckiego, który jest też twórcą unikatowych instrumentów muzycznych, np. bębna z butli gazowej lub fujarki z rurki o materaca.

Akcja była częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej ODETCHNIJ W UZDROWISKU, zachęcającą mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe z możliwością pozyskania dofinansowania. Inne etapy to wystawa edukacyjna w holu Urzędu Miejskiego i piknik ekologiczny dla mieszkańców w amfiteatrze.

Akcja zostały przygotowane przez Martę i Cezarego Skrockich oraz Monikę Rzoncę ze Stowarzyszenia Lokomotywa w oparciu o materiały Krakowskiego Alarmu Smogowego, Urzędu Miasta Rabka-Zdrój i inne ogólnie dostępne informacje.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu LIFE Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl