18.11.2019, 20:04 | czytano: 1757

XIII Wieczór Pieśni Patriotycznej w nowotarskiej "jedynce" (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
Nowotarska Szkoła Podstawowa nr1 uczciła Święto Niepodległości wystawiając spektakl pt. “Pisk Białego Orła”. Młodzi artyści z klasy 3a przenieśli widzów w czasy I wojny światowej.
Wiejska rodzina mocno przeżywa wojenną traumę - ojciec i syn wyruszają na front. Mieszkający wśród nich poeta przywołuje obrazy Polski utrwalone w literaturze i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia patriotyzm domowników. Tytułowy Biały Orzeł to symbol wolnej Polski, a jego głos - pisk słyszalny w duszach Polaków nie pozwala tracić nadziei na wolność. Uzupełnieniem poszczególnych scen była muzyka i piosenki budujące nastrój i emocje.
Inscenizacja powstała dzięki zaangażowaniu uczniów klasy trzeciej, ich wychowawczyni Anny Polak oraz rodziców. Premiera miała miejsce 12 listopada w godzinach przedpołudniowych. Tego samego dnia stała się częścią Wieczornicy Patriotycznej, na której zebrali się rodzice, dziadkowie i rodzeństwo małych artystów, społeczność szkolna, przedstawiciele Urzędu Miasta, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty, kapitan Wojska Polskiego i żołnierz AK - Jerzy Widejko oraz mieszkańcy miasta. Salę gimnastyczną wypełniał radosny śpiew pieśni patriotycznych znanych młodszemu i starszemu pokoleniu Polaków.

zdj. Szymon Pyzowski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl