23.11.2019, 18:30 | czytano: 3825

Promocja albumu "Zakopiańskie malarstwo na szkle" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Czerwonym Dworze otwarta została wystawa malarstwa na szkle trojga zakopiańskich artystów: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Binieckiej-Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio. Wydarzeniu towarzyszyła promocja kolejnego tomu książki „Zakopiańskie malarstwo na szkle”.
Wydawane przez Czerwony Dwór publikacje mają charakter dokumentacyjny, edukacyjny, a zarazem promujący technikę witrochromii szeroko stosowaną w Zakopanem i na Podhalu, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Barbara Baniecka-Dziadzio uprawia malarstwo na szkle, podobnie – Bogdan Dziadzio. Mąż Barbary wychodzi jednak w swej twórczości dalej – łącząc malarstwo na szkle z rzeźbą. Przypomnijmy, że Władysław Walczak-Baniecki także uprawiał rzeźbę w drewnie, co zostało udokumentowane w publikacji.

O wartości albumu, który wydany został w nakładzie 1000 egzemplarzy stanowi fakt, że prezentowane w nim dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych i nie są ogólnie dostępne.Album został w dwóch wersjach językowych: polsko-angielsko-niemieckiej i polsko-angielsko-rosyjskiej.

Autorem tekstów do albumu jest dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ,), pracownik Muzeum Tatrzańskiego im dra Tytusa Chałubińskiego oraz Anna Kozak Kierownik Działu Etnograficznego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, etnograf oraz starszy kurator kilkudziesięciu wystaw. Fotografie dzieł prywatnych kolekcji wykonał Paweł Murzyn.

mat. pras., opr. pk zdj. Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl