23.11.2019, 18:30 | czytano: 5359

Promocja albumu "Zakopiańskie malarstwo na szkle" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Czerwonym Dworze otwarta została wystawa malarstwa na szkle trojga zakopiańskich artystów: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Binieckiej-Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio. Wydarzeniu towarzyszyła promocja kolejnego tomu książki „Zakopiańskie malarstwo na szkle”.
Wydawane przez Czerwony Dwór publikacje mają charakter dokumentacyjny, edukacyjny, a zarazem promujący technikę witrochromii szeroko stosowaną w Zakopanem i na Podhalu, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Barbara Baniecka-Dziadzio uprawia malarstwo na szkle, podobnie – Bogdan Dziadzio. Mąż Barbary wychodzi jednak w swej twórczości dalej – łącząc malarstwo na szkle z rzeźbą. Przypomnijmy, że Władysław Walczak-Baniecki także uprawiał rzeźbę w drewnie, co zostało udokumentowane w publikacji.

O wartości albumu, który wydany został w nakładzie 1000 egzemplarzy stanowi fakt, że prezentowane w nim dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych i nie są ogólnie dostępne.Album został w dwóch wersjach językowych: polsko-angielsko-niemieckiej i polsko-angielsko-rosyjskiej.

Autorem tekstów do albumu jest dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ,), pracownik Muzeum Tatrzańskiego im dra Tytusa Chałubińskiego oraz Anna Kozak Kierownik Działu Etnograficznego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, etnograf oraz starszy kurator kilkudziesięciu wystaw. Fotografie dzieł prywatnych kolekcji wykonał Paweł Murzyn.

mat. pras., opr. pk zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl