25.11.2019, 12:34 | czytano: 4911

Radny Garbacz komentuje kwestie gospodarki odpadami w Mieście

zdj. Podhale24
NOWY TARG. "Trudno jest zaakceptować sytuację, gdy osoba przywozi do punktu selektywnej zbiórki odpadów około 100 zużytych opon lub kilkanaście ton odpadów budowlanych i chce aby były one przyjęte darmowo jako pochodzące z gospodarstwa domowego" - pisze w swoim komentarzu radny Bartłomiej Garbacz.
Radny z klubu Razem Nowy Targ, podzielił się w sieci swoim komentarzem odnośnie debaty podzas posiedzenia miejskiej Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju.
"Wśród zaproszonych gości na sali zasiedli m.in. przedstawiciele konsorcjum firm FCC Podhale oraz EMPOL, które obsługują Nowy Targ w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. Przewodniczący Komisji poprosił o krótkie omówienie dotychczasowej współpracy i przyszłości gospodarki śmieciowej. Przedstawiciel firmy FCC wskazał, że należy się spodziewać podwyżek cen odbioru odpadów komunalnych. Jak wyjaśniał ma to związek z rosnącymi opłatami za korzystanie ze środowiska naliczanymi przez Marszałka Województwa Małopolskiego, wzrostem płacy minimalnej oraz cen urządzeń i pojazdów wykorzystywanych w działalności. A z drugiej strony ceny sprzedaży wysegregowanych odpadów i popyt na nie znacząco zmalały. Zestawienie powstałych czynników powoduje, że cena usługi dla odbiorcy końcowego wzrasta. Z innych zmian wprowadzonych w przepisach to skrócenie czasu składowania niektórych grup odpadów na składowisku, wprowadzenie systemu nadzoru miejsc magazynowania odpadów oraz wprowadzenie rejestru przechowywanych odpadów i raportów do nowo stworzonej bazy danych o odpadach (BDO). Osobnym zakresem mającym równie duży wpływ na ceny odbioru odpadów są nawyki i działanie samych mieszkańców naszego miasta. Wśród nich zaproszeni gości wymienili m.in.:
👉 niską jakość sortowania odpadów realizowaną w gospodarstwach domowych (zgodnie z deklaracjami składanymi w urzędzie około 90% gospodarstw domowych
sortuje śmieci, podczas gdy wskaźnik ilości śmieci sortowanych przekazywany przez sortownie to około 30%),
👉 ilość wytwarzanych odpadów oraz ich rodzaj.

Nierozwiązywalny wydaje się problem weryfikacji prawidłowości sortowania odpadów: konsorcjum wskazuje, że przypisanie im odpowiedzialności spowoduje dalszy wzrost cen związany z wydłużeniem czasu potrzebnego na realizację odbioru z terenu miasta oraz koniecznością zwiększenia obsady pracowniczej, z kolei Urząd Miasta nie widzi możliwości realizacji kontroli prawidłowości sortowania odpadów poprzez swoich pracowników. Wydaje się, że jedynym sposobem jest odpowiedzialność własna naszych mieszkańców. W odniesieniu do zagadnienia ilości oraz rodzaju wytwarzanych odpadów mamy większe możliwości wpływania na ceny odbioru: musimy dążyć do zmniejszenia produkcji śmieci we własnych domach poprzez używanie wielorazowych opakowań (przykładowo: butelek szklanych zamiast opakowań PET), oddawanie zużytych urządzeń do sklepów, które są zobowiązane do ich przyjmowania i utylizacji lub samodzielne dostarczanie wybranych grup odpadów do punktu selektywnej zbiórki.

Odrębną sprawą jest wzajemna uczciwość mieszkańców – trudno jest zaakceptować sytuację, gdy osoba przywozi do punktu selektywnej zbiórki odpadów około 100 zużytych opon lub kilkanaście ton odpadów budowlanych i chce aby były one przyjęte darmowo jako pochodzące z gospodarstwa domowego (takie sytuacje miały miejsce), ponieważ wszyscy jako wspólnota partycypujemy wówczas w kosztach odbioru odpadów pochodzących z działalności gospodarczej. Zasadne zdaje się być wprowadzenie limitów bezpłatnej ilości oddawanych pewnych grup odpadów (np. opon samochodowych). Z kolei nie sposób jest zgodzić się z propozycją przedstawiciela firmy EMPOL, który zaproponował aby mieszkańcy samodzielnie dostarczali odpady wielkogabarytowe do punktu selektywnej zbiórki w myśl zasady: „stać cię na wymianę meblościanki, stać cię na odwiezienie starej do sortowni”, bądź likwidacją odbioru odpadów wielkogabarytowych w celu wymuszenia ograniczenia ich produkcji. Uważamy, że można ograniczyć ilość zbiórek z czterech w roku do trzech, ale są one potrzebne, aby nasze społeczeństwo przyjęło za zasadę, że odpady oddaje się do przetworzenia, a nie przykładowo spala w domowych paleniskach.

W trakcie spotkania został poruszony jeszcze jeden niezwykle istotny temat – budowa spalarni odpadów. Zdania przedstawicieli konsorcjum były w tej materii podzielone – jeden z nich mówił, że jest to właściwy kierunek rozwoju, drugi zaś wskazywał, iż istnieją potencjalnie inne, tańsze sposoby utylizacji odpadów. W naszej ocenie wprowadzenie technologii termicznej utylizacji odpadów, która będzie spełniała wszelkie normy ekologiczne jest ideą wartą wprowadzenia w życie. Poza efektem zahamowania wzrostu cen, powstaną elementy przeróbki w postaci energii mogącej być wykorzystaną do podnoszenia parametrów wody geotermalnej, którą w przyszłości jest planowane ogrzewanie naszego miasta."

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mieszkaniec29.11.2019, 09:23
segregacja odpadów chociaż sama w sobie słuszna, sama jednak tematu nie rozwiązuje, zainteresowanie rynku surowcami wtórnymi jest minimalne i jak pisze lulu spada na "łeb na szyję" od kiedy Chińczycy zablokowali import odpadów. Jedynym rozwiązaniem jest szybka budowa nowoczesnej elektrociepłowni w Nowym Targu, zasilanej paliwami z odpadów, powiązanej z geotermią, co ograniczy smog, oraz ustabilizuje opłaty za odpady na zdecydowanie niższym poziomie
Miastowy27.11.2019, 22:43
Ludzie trzeba się obudzić robią nas jak chcą!!!
1.Prosta sprawa jeżeli zarabiasz mało to i produktów nie kupisz dużo bo nie masz za co więc śmieci nie wyprodukujesz nie wiadomo ile.
2.Proszę zobaczyć najwięcej o ekologii mówią znane, lubiane,rozpoznawalne osoby te które zarabiają sporo i też produkują śmieci tylko o wiele więcej niż emerytka z kwotą 1100zł miesięcznie.
3. Karze się społeczeństwo za produkowanie odpadów a przecież to producenci wycofali się np butelki na śmietanę,kefir,mleko,wodę czy sok a wprowadzili opakowania typu PET.
4.Każda firma z różnych branży już trzyma rękę nad ewentualną kasą z 500+ tylko zanim te pieniążki trafiły do rodzin to administracja pożarła już ich część więc nie ma co za bardzo brać.
5. Od momentu powstania ustawy śmieciowej cena za odpady wzrosła 100%.
6.Firmy odbierające odpady twierdzą iż ludzie ich nie segregują( częściowo mają rację-własne obserwacje) a co z sytuacją jednej śmieciarki i ładowania wszystkich odpadów razem(niejednokrotnie widziane) to też chyba coś nie tak. itd...
zniesmaczona26.11.2019, 15:50
oczywiscie ze ograniczam ilosc odpadów na zakupy chodze z własną torbą nie kupuje plastików itd i co z tego?płace nie od ilosci smieci tylko od osoby jestem sama a pelny kosz mam raz na kilka miesiecy
do luu25.11.2019, 15:05
zawoRZąc folię na Bereki odwiedź po drodze jakiegoś polonistę...

a po drugie...

Fryderyk Szopen (a właściwie Chopin) - nie zasłużył sobie swoją twórczością i tym co wniósł w świat muzyki poważnej, by łączyć Go chociażby z tak wulgarnym słowem...

w temacie:
zastanawia mnie jedno... o ile potrafię zrozumieć argumenty tłumaczące podwyżkę w postaci: dodatkowych obowiązków czy kosztów utrzymania... to nie rozumiem co ma z podwyżką wspólnego fakt, że ludzie zaczęli pobierać zasiłek 500+ ?

Dla mnie to wygląda tak, jakby firmy obsługujące Nowy Targ w aspekcie wywozu śmieci wychodziły z założenia, że skoro dostajesz dodatkową kasę - to jej część im się należy! a guzik prawda! ten argument uważam za co najmniej nie trafiony!
luu25.11.2019, 13:58
ekologia pier...e o szopenie. mam 10 worów z folią zaworze na bereki do punktu zbioru a tam niespodzianka. gość mówi ze nie zabiorą- bo kolorowa nie jest im potrzebna, tylko przezroczysta. z kartonami też łaska ze wezmą. no to po co to w ogóle segregować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl