10.12.2019, 19:43 | czytano: 1624

Spotkanie mikołajkowo-świąteczne Siwym Dymie

W restauracji „Siwy Dym” w Rabce-Zdroju odbyło się doroczne spotkanie mikołajkowo – świąteczne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) koło w Rabce-Zdroju.
W spotkaniu uczestniczyło około 80 osób, w tym m.in. przedstawiciele władz miasta: burmistrz Leszek Świder, radny powiatowy Marek Szarawarski, przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Michał Skowron. Uroczystość uświetnił występ dziecięcego zespołu regionalnego „Majeranki”, który wykonał kilka kolęd i pastorałek i piosenek góralskich.
Zebranych przywitała przewodnicząca Koła PSONI w Rabce-Zdroju Marta Augustyn. - Naszym ogromnym sukcesem jest to iż dzięki wielu darczyńcom i przyjaciołom uzbieraliśmy fundusze na budowę szybu windowego: zakup i montaż windy to ogromnie kosztowna inwestycja, która 3 grudnia została odebrana przez UDT, jednak przed nami jeszcze dużo formalności do załatwienia, zleconych przez firmę KONE, konserwacja i użytkowanie windy jest bardzo kosztowne – mówiła prezes stowarzyszenia. Jak podkreślała, dzięki wielkiemu wsparciu ze strony życzliwych ludzi i dzięki pracy członków stowarzyszenia, udało się pozyskać liczne środki. - Ale przed nami kolejne wyzwanie i to nie małe. Przebudowa i adaptacja poddasza w budynku Koła. A kolejnym bardzo ważnym krokiem to utworzenie placówek dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, co jest priorytetowym celem naszych działań – dodała.

Jak mówiła, placówki te zapewnią dorosłym niepełnosprawnym dzieciom codzienną opiekę terapeutyczną i rehabilitację, a przede wszystkim umożliwią im sprawniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. - Już dzisiaj zwracamy się z prośbą i zapraszamy do włączania się w organizację kolejnych przedsięwzięć i działań, z których dochód przeznaczymy dla tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Dziękujemy za Wasze dobre serce, jesteśmy wdzięczni za każdy gest, za każde słowo. Bo przecież warto pomagać – zaapelowała.

Burmistrz Leszek Świder w swoim wystąpieniu w pierwszej kolejności podziękował za pracę członkom i pracownikom stowarzyszenia i ośrodka. - To praca, której najczęściej nie widać, ale jest bardzo ważna – podkreślał, gratulując też sukcesu, jakim było zebranie środków na windę. - Kiedyś powiedziałem, że jak człowiek ma problemy, to sobie przypomina, jakie wy macie problemy i jak sobie z nimi radzicie. Wtedy wiem, że jak wy swoje problemy pokonujecie, to ja swoje też pokonam.

Burmistrz podkreślał, że nie jest trudno pomagać wiedząc, że ta pomoc się zwróci. To żaden wyczyn. Ale pomagać i nie liczyć na rewanż, to wyczyn i prawdziwa pomoc.

Głos zabrał również przewodniczący Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Józef Skowron. - Wasza praca jest nieoceniona - powiedział i w imieniu Fundacji Rozwoju Regionu Rabka oraz w imieniu wszystkich radnych podziękował za pracę, pogratulował i życzył podwójnej energii „bo wkładacie ogromną siłę w pracę”. Przekazał też na ręce zarządu upominek i czek w wysokości 500 zł od FRRR.
Potem posypały się kolejne prezenty. Czek dla stowarzyszenia wręczył też m.in. Józef Kołodziejczyk w imieniu stowarzyszenia Rabczańscy Motocykliści.

Na zakończenie części oficjalnej ks. Józef Kapcia poprowadził modlitwę, po której wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem. Finałem spotkania były odwiedziny św. Mikołaja, który przyszedł z prezentami dla podopiecznych koła.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl