30.12.2019, 13:00 | czytano: 4611

Czytelnicy skarżą się na kopcące kominy

Fot. Czytelnik
NOWY TARG. W czasach, gdy zanieczyszczenie powietrza jest realnym problemem, a stolica Podhala zajmuje wysokie miejsca w rankingach miast zmagających się ze smogiem, każdy kopcący czarnym dymem komin budzi wśród mieszkańców sprzeciw i irytację.
Niemal codziennie otrzymujemy od czytelników zdjęcia i filmiki pokazujące kopcące kominy. Ekolodzy od dawna zwracają uwagę na fakt, że problemem są nie tylko stare piecie, ale również jakość spalanego w nich węgla. W Polsce nie ma jednak norm, jakie powinien on spełniać, co oznacza, że do domowych kotłowni, zupełnie legalnie, trafia czasami opał złej jakości. Tu, obok zmiany świadomości samych ludzi, konieczne są również zmiany w prawie, które by zabraniały handlu takim kopcącym na czarno węglem.
Na temat smogu w Nowym Targu dostajemy wiele listów:

"Okolice świętej Anny i zacisze powinny być regularnie kontrolowane przez urzędników pod kątem spalania niewłaściwych materiałów. Problem jest naprawdę poważny ponieważ w ciągu dnia smród jest w okolicy okropny, a porą wieczorną nikt nawet z psem na spacer nie wychodzi. W dniu kiedy normy przekraczały 900% z okien nie widać było latarni na ulicy oddalonej o 15m. Proszę o przewlekłe zwracanie uwagi na ten problem oraz mówienie o tym, ponieważ w urzędach zajmują się nie tym co trzeba. A zapewne oczekują tragedii zanim palcem ruszą, jak to było już wielokrotnie" - napisał Paweł.

"(...) Zakupiłem maskę, która ma chronić moje płuca przed smogiem, użyłem jej około 20 razy gdy dojeżdżałem do pracy i z powrotem. Przerażające jest to iż filtry w przeciw pyłowe zmieniły znacząco kolor na szary!!!! To wszystko trafia do płuc nowotarskich mieszkańców, jestem więcej niż pewny , że jest to odwzorowane w statystykach zachorowań na choroby płuc w okresie zimowym jakie na pewno prowadzi lokalny szpital. Gdy nie nosiłem maski bardzo męczył mnie kaszel podczas dojazdów do pracy rowerem. Obecnie mam skierowanie na spirometrię , bardzo boję się badania mam dwoje dzieci, mam 37 lat, w lutym 38 będę mieć. Przeraża mnie ... beztroska urzędników którzy otwierają coraz nowsze punkty ćwiczeń na "świeżym powietrzu" ... nie biorą oni pod uwagę smogu" - dodaje kolejny czytelnik z Nowego Targu.

Poniżej filmik nagrany przez kierowcę w Klikuszowej:


r/
zobacz także
komentarze
hhh31.12.2019, 12:21
Dymi się bo pieką chleb.
mwm31.12.2019, 11:22
Mam piec na węgiel, smużka dymu mała ,jasna przez cały czas, więc nie wiem skąd te dymy szare zalegające ulice i smród.
aik31.12.2019, 00:44
Zapraszamy również na ul.Partyzantów na początek ulicy tak ok godz 16-17 .Masakra !!!!Można się udusić !!!
Wyrocznia30.12.2019, 22:15
Wybieracie sobie antypolskie partie jakimi są PO i PiS, to teraz wdychać to co leci z kominów, bo ludzie pod butem obcego kapitału nie są w stanie wymienić sobie pieców, czy zmienić system ogrzewania. Życzę miłego wdychania, chorób płuc i serca, oraz 500+.
Inżynier Karbowski30.12.2019, 18:04
Wyeliminować samochody z całego miasta Nowy Targ.
J2330.12.2019, 18:00
Patrzycie na jeden komin a w korku stoi was setki. Gdzie logika .
Jak samochody nie kopcą to zapal silnik i zamknij się w garażu , jak długo pociągniesz ???.
Spigi30.12.2019, 17:42
To prawda że N Targ spala w piecach śmieci. Nieprawdą jest natomiast to iż urzędnicy miejscy się tym przejmują. Przykład; /.../ notorycznie spalało plastikowe i gumowe resztki pojazdów w małym piecyku. Po telefonie na policję usłyszałem że to nie jest ich problem. Kolejny telefon do urzędu do Wydziału Środowiska. Miła pani powiedziała że oni nie są od tego żeby kontrolować piece. Pytam się to kto jest? Przy takim podejściu do sprawy problem nigdy nie zginie. Pozdrawiam
miasteczkowy30.12.2019, 15:34
No i rację ma abp Jędraszewski z ekologi robi się nową religię matka ziemia, bóg słońce itd neopoganizm. Zamiast nagrywać durne filmiki może lepiej ten "filmowiec" niech wsiądzie do komunikacji zbiorowej.
Tradycyjna piekarnia w Klikuszowej produkuje tradycyjne pieczywo w tradycyjnych piecach opalanych tradycyjnym czarnym węglem.
A tak na marginesie to kłania się ekonomia, jak coś będzie tańsze to ludzi nie trzeba będzie przekonywać i namawiać.
ciekaw30.12.2019, 15:02
Uwagi
1.Palenie w piecach na ekogroszek to nadal palenie zmielonym węglem.
2.Palenie od góry - dobre ale przy jednym załadunku węgla.
W naszych warunkach klimatycznych konieczne dwa, trzy krotne załadowanie pieca.
Czyli trzeba dwa- trzy razy wygaszać piec, wygarniać popiół i ponownie rozpalać! aby spełnić wymagania rozpalania od góry!
góral30.12.2019, 14:43
Władze nic nie robią z problemem. Będziemy pamiętali podczas kolejnych wyborów.
Tutaj trzeba działać natychmiastowo a nie jakieś plany 5 letnie
vbi30.12.2019, 14:43
czy te ameby kiedyś zrozumieją ze czarny dym = węgiel a nie śmieci ?
Teddy30.12.2019, 14:38
Może pora podnieść akcyzę na wegiel jak w przypadku alkoholu i nikotyny w celu przekazania pieniedzy na walkę z nowotworami posmogowymi?
Adam30.12.2019, 14:15
W Klikuszowej to jest budynek piekarni z tradycyjnym piecem, a nie zanieczyszczeniami jak w NT gdzie pali się gumami i innymi śmieciami.
KTT30.12.2019, 14:14
Sposób na smog według Watychy. Nowe siłownie na otwartym powietrzu i smogowisko na rynku. Skandal
Zielony30.12.2019, 14:11
Nikt z władz miejskich ani z U,Gmin nie informuje mieszkańców,że można palić w piecach od góry!!Zmniejszając emisje o 50 procent żadnych ulotek informujących że w starych piecach można palić w miarę ekologicznie.!pierwsze nakładać węgiel a od góry drewno i wtedy rozpalać,to działa!Dłuższe palenie mniej emisji można sprawdzić na you tube!Panowie urzędnicy informować i dawać ULOTKI!!!
mieszkaniec30.12.2019, 14:04
Jak się pali to musi kopcić ,nie ma innego wyjścia.Problem tkwi w słabej jakości węgla.Na składach węglowych zapewniają że mają najlepszy węgiel,a okazuje się że kupują najgorszy i najtańszy sprowadzany z Ukrainy i Rosji.Sam palę w piecu i nie wiem dlaczego ten węgiel nie dość że śmierdzi to jeszcze tak zadymia ,za co przepraszam mieszkańców NT.Moim zdaniem miasto powinno zlecić badania tego czarnego gówna na składach węglowych.W piecach zamiast popiołu robi się czarna masa którą trzeba rozbić.
paweł30.12.2019, 13:44
Kopcili, kopcą i będą kopcić, bo tak jak na Podhalu nie przyjęły się przepisy o ruchu drogowym, tak nie mają szans przyjąć się jakiekolwiek tłumaczenia, że smog jest niebezpieczny dla zdrowia. Ostatnio pewna pani nauczycielka (o zgrozo!!!) stwierdziła, że to zmowa lobby piecowego i że żadnego smogu nie ma. To czego oczekiwać od ludzi niewykształconych, których przecież wciąż jest większość? Tak naprawdę wystarczy przecież jeden odporny na wiedzę, który potrafi dzień w dzień, zima, lato kopcić powodując znaczne zanieczyszczenie powietrza 500 m wokół swojego komina. A takich są tysiące. Jedynie surowe kary plus system osłonowy dla najuboższych, ale póki co nam pozostaje nosić maski.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl