22.01.2020, 21:48 | czytano: 3886

W niedzielę na nowotarskim Rynku - akcja "Palmy czysto"

NOWY TARG. Stowarzyszenie Otwarta Nowotarska Inicjatywa zaprasza na akcję edukacyjną objętą patronatem burmistrza Miasta i we współpracy z Urzędem Miasta na niedzielę 26 stycznia na nowotarski Rynek o 13:30.
- Będzie ciepła herbata i coś do herbaty oraz praktyczne wskazówki, jak chronić portfel przed nadmierną eksploatacją, a przy okazji dbać o czyste powietrze - zapowiadają organizatorzy.
s/
Może Cię zainteresować
komentarze
wicek26.01.2020, 12:26
Kwadratura koła
Unia wymyśliła że papier jest zły i zastąpiono plastikiem i teraz plastik jest wszędzie a w oceanie kilka Polsk powierzchni śmietnik i plastik jest zły.
Ktoś w Unii policzył że silniki na ropę są przyjazne środowisku i był bum na silniki na ropę dzisiaj ropniaki są złe .
W USA wymyślono że już Gdańsk powinien być pod wodą bo tyle miało przybyć wody i nic się nie dzieje.
Wszystko rozgrywa się o kasę , modę i propagandę.
Spalając 100 kg w samochodzie wytwarzamy 180 kg dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.
Moim zdaniem piec eko 5 jest bardziej szkodliwy bo wytwarza tyle samo ziaren co kopciuch z tą różnicą pył eko przedostaje się do płuc i krwi i jest tak drobny że nie ma tendencji do opadania w przeciwieństwie do kopciucha..
Pamiętam dawno był czarny śnieg a dzisiaj jest biały a śmierdzi jak diabli.
Herbatka smogowa26.01.2020, 08:52
Chętni niech wezmą maski antysmogowe. Bo bordowe kreska nie zachęca do pikniku i ciepłej herbaty.
Janusz K26.01.2020, 07:56
przyczyn smogu jest kilka ..na pewno korki i stojaco kopcące disle..- brak wiatru halnego i zapora z mgłą wzdłuż Dunajca która w połączeniu z dymami tworzy ciężką kotare.. a dorażna likwidacja w stylu PALENIA OD GÓRY na pewno by pomogła - robie tak od lat na piecu kl3 i dym nie różni sie od tych z ekogroszku tylko ludzie zapomnieli że robiąc superszczelną stolarke trzeba mieć czerpnie powietrza do lepszago spalania , mój piec dzięki niej pali jak palnik gazowy
jedno pytanie25.01.2020, 19:53
Panie Watycha dlaczego pan nie podłączył gazu do urzędu miasta ???? jest dostępny w centrum miasta zamiast tego podpiął pan urząd do kotłowni która pali miałem węglowym ! czy to jest przykład dla mieszkańców ???
Nik25.01.2020, 14:09
Super pomysł. Pojawie sie z czystej ciekawosci
Pinki25.01.2020, 13:21
Ludzie kochani ! Przecież to nie chodzi o to żeby "zakonserować" dotychczasowy sposób palenia i nie dążyć do wymiany mediów grzewczych na ekologiczne, czy też bardziej ekologiczne. Chodzi o to, żeby w sytuacji w której znaczna część miasta grzeje kotłami tradycyjnymi zmniejszyć szkodliwość palenia węglem. Przynajmniej na czas kiedy ci ludzie nie wymienią medium grzewczego. Żeby nie było nieporozumień. Sam ogrzewam olejem opałowym i jestem zadowolony, bo wbrew pozorom i powszechnemu poglądowi nie jest to rujnujące, a za to wygodne i czyste.
Jarkowski25.01.2020, 10:13
Z dymem węglowym już sie pogodziłem ale trafia mnie jak wieczorem - pewnie żeby nie można było stwierdzić kto - ktoś pali na Kowańcu plastyki i coś białkopochodne..
Pijane owce24.01.2020, 17:17
Janie zastanów się czy towarzystwo jest odpowiednie. Ci ludzie zrobili z NT Smogową Stolicę Polski a z mieszkańców robią baranów. Nawet pomnik baranów postawili na rynku
Jan Sięka23.01.2020, 23:38
Cieszę się, że nasza akcja spowodowała odzew wśród komentatorów. Na początek kilka uwag dla porządku: zgadzamy się, że smog istnieje i wpływa na nasze zdrowie; zgadzamy się, że najskuteczniejszą metodą walki ze smogiem jest wymiana kotłów na takie, które spełniają normy Ekoprojektu (5 klasa) - jest na to czas do 2023 roku. Ale to za 3 lata. My proponujemy działania, które można wykonać teraz, z dnia na dzień. Jak pokazują komentarze @Arton i @doświadczony jest sens takich działań.

@Mario: mieszkańcy oczekują działań, które pozwolą polepszyć jakość powietrza natychmiast. Jak wyżej napisałem - mamy jeszcze co najmniej 3 lata, więc warto przez te 3 lata mniej kopcić niż więcej.

@Arton: dobry pomysł, można go zrealizować przy okazji targów budownictwa.
Wernyhora23.01.2020, 15:24
Likwidator straży miejskiej i ekopatrolu zaprasza na pogadankę. Jakiś Matrix
@JOP23.01.2020, 10:36
A, czyli było dobrze i jest dobrze? Czyli dziadek palił syfem, tata syfem i ja też syfem? Właśnie czas zmienić te głupie zaszłości i pokazać, że NT to nie miasto przy drodze do Zakopanego ale Miasto przez duże M. Ale przy takim podejściu to ręce opadają.. Za długo niektórzy wdychają smog..
SMOG=Śmierć23.01.2020, 10:18
JOP /.../
Nie zamierzam się wynosić. Sam się wynieś najlepiej do Maniów. Jak będzie referendum o odwołanie Watychy to pójdę jak kilkudziesięciu moich znajomych bo mamy dość. Wstążki, imprezki a ludzie umierają. Przez ostatnie pięć lat w Nowym Targu ubyło prawie 1000 mieszkańców. We wszystkich porównywalnych miastach przybywa. Nowy Targ się wyludnia. Ludzie umierają a Watycha organizuje kolejny bal burmistrza tym razem galaktyczny. A galaktyczy i faktyczny w tym mieście jest tylko SMOG.
JOP23.01.2020, 09:03
do smoguś:
/.../ Może ty daj sobie spokój i wynieś się do innego miasta. Tu zawsze był smog i zawsze będzie. Poczytaj w internecie (jak umiesz czytać) co się dzieje w Krakowie. 95% kopciuchów zlikwidowanych a czujniki szaleją. Ale ty na pewno już to wiesz. Twoją specjalnością jest smogowanie na smogowisku. HAHAHA
jacek23.01.2020, 08:45
A gdzie dofinansowania na wymiany starych pieców, a gdzie kontrole tym co jest w nich palone gdzie ustawa o zakazie palenia węglem i drzewem w piecach?!!!a może każdemu chociaż maseczki antysmogowe rozdać w ramach kampanii społecznej...
Katon23.01.2020, 08:44
Panie Watycha dość mamy ściemy. Czas na konkrety a jeśli sobie pan nie radzi to proszę ustąpić
Helmut23.01.2020, 08:38
"Będzie ciepła herbata i coś do herbaty", mam to rozumieć ,że będzie herbata góralska?, jeśli tak to przychodzimy z kolegami, ok. 20-tu chętnych do napicia się "herbatki".
doświadczony23.01.2020, 08:38
I spoko, jeśli Ci, co jeszcze nie wymienili i czekają na wsparcie, zaczną palić kopcąc mniej, to jest szansa na jakieś realne zmiany.
Ci wszyscy, którym w ostatnim czasie paliły się sadze (było kilka artykułów na P24) powinni przyjść i kominiarza posłuchać.
Ja zacząłem palić "od góry" po ostatnim pokazie, kiedyś tam... jest lepiej, dużo lepiej...
Arton23.01.2020, 08:32
Przez kilka lat paliłem od góry, efekt jest bez porównania lepszy od "tradycyjnego" dokładania do pieca.. Oszczędność paliwa, czysty komin, mniej popiołu i przede wszystkim z komina nie leci ten czarny syf.. Ale pytanie jest takie - czy jest sens promować mimo wszystko palenie w starych kopciuchach i odwlekać ich wymianę? Może tak zrobić pokaz równolegle z kotłami spełniającymi najnowsze normy. To dopiero jest różnica..
Mario23.01.2020, 07:33
Propagandyści palenia od góry, w tym Panie Burmistrzu miasta Nowy Targ .
Palenie od góry w kopciuchach to droga donikąd , bo bez odejścia od węgla i innych paliw stałych w domowych paleniskach powietrze w N.Targu nie będzie czystsze !
Szok , ze Włodarze miasta w tym Burmistrz firmują takie akcje ? To potwierdza brak polityki proekologicznej w tym zakresie .
Brak im odwagi , żeby podjąć właściwe decyzje o odejściu w mieście od paliw stałych . A to co się dzieje w tym zakresie , a własciwie "nie dzieje" jest grą na przeczekanie do końca kadencji i przekazanie problemu nastepcom .
Cypis23.01.2020, 06:40
Grześ nagi król niekwestionowany lider smogu próbuje zasłonić listkiem figowym to co widzą wszyscy
Smoguś22.01.2020, 21:58
Najgorsze z możliwych miejsc najbardziej zasyfione w Polsce. Ze smogowiskie i nowotarską specjalnością smogowaniem na smogowisku. Watycha powinien już dać sobie spokój i zrezygnować zamiast robić kolejnego spotkania propagandowego, z którego nic nie wynika
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl