24.02.2020, 12:39 | czytano: 1556

Pamięci partyzantów z Przysłopu

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK.
O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. opowiedział Marek Misztal. prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.
Burmistrz Grzegorz Niezgoda w krótkim przemówieniu podkreślił bohaterstwo młodych ludzi, którzy w godzinie próby nie zawahali się oddać swojego życia za Ojczyznę. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D,  podziękował za pamięć i szacunek jakim darzą grób poległych bohaterów. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców, w tym gestapowiec Franz Maywald, oprawca z Palace.

Źródło: UMiG w Szczawnicy, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Podziekowanie dla PGRH "Błyskawica"25.02.2020, 08:33
Ta śmierć, pięciu ludzi, była ewidentnym przykładem na nieudolność taktyczną ich dowódcy. Przeżyli ci, którzy to wiedzieli i wcześniej od niego odeszli. I ten, za to chciał ich rozstrzeliwać.
Na ten ten temat, różni "znafcy historii, synalkowie" - milczą.
Sławek25.02.2020, 08:27
Widziałem ich zabitych w bieliźnie opartych jak jak scięte młode drzewa zamarznięci na kość oparci o sciany drewnianej kostnicy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl