02.03.2020, 10:04 | czytano: 1547

Folkowy marketing - seminarium naukowe w Łącku

W sobotę 29 lutego Fundacja „Mapa Pasji” wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łącku zaprosiła na seminarium naukowe dotyczące promocji góralskiego folkloru. Było to już drugie takie wydarzenie organizowane przez fundację.
Na spotkanie przybyli twórcy ludowi oraz wolontariusze i opiekunowie biorący udział w projekcie „Skarby górali. Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”.
Seminarium otworzyli wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Józef Strączek. Prezes Fundacji „Mapa Pasji” Anna Jarzębska przedstawiła efekty pracy wolontariuszy zaangażowanych w projekt, którego głównym tematem było dziedzictwo niematerialne górali spoza Podhala.

Działania, w których udział brała głównie młodzież, trwały dwa lata. W tym czasie uczestnicy rozmawiając z lokalnymi twórcami poznawali dziedzictwo swoich regionów. Efekt pracy wolontariuszy to około siedemdziesiąt filmów i fotoreportaży oraz około osiemdziesiąt reportaży i wywiadów na temat dziedzictwa kulturowego południowej Małopolski. Krzysztof Florys opowiedział o projekcie turystyczno-edukacyjnym jakim są Questy Wyprawy Odkrywców. Są to wycieczki w poszukiwaniu „skarbu” po najciekawszych miejscach w poszczególnych miejscowościach. W ramach projektu ma powstać łącznie pięćdziesiąt takich wypraw. Będą one dostępne w aplikacji mobilnej oraz na portalu „Skarby Górali”. Wyniki badań naukowych na temat górali łąckich przedstawił dr Łukasz Sochacki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie konferencji miała miejsce promocja książki „ Skarby górali. Poznaj górala spoza Podhala” , w której znalazły się najciekawsze prace uczestników i wolontariuszy. Na zakończenie seminarium odbył się panel dyskusyjny, w trakcie którego zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie: jak wykorzystać twórczość ludową oraz produkt regionalny do promocji południowej Małopolski. W trakcie trwania seminarium można było podziwiać prace twórców ludowych.

wb
komentarze
podegrodzion09.03.2020, 13:41
znalozek osobe co szyła stroje do gok-u i to co sie dowiedziałęm siy nadaje sie do Sprawa Dla Reportera ale wstyd..........................
Florek z OBIDZY06.03.2020, 14:58
a gdzie sa stroje kupione za 100. tys zł rozdane czy co bo nigzie ich nie widać a są chciaz zapłącone ???/ bo matacwo tam w gminie jak sie patrzy
jan z Jazowska05.03.2020, 20:16
pani z gok ma swoje wizje na stroje damskie ,a braki w podstawowej elementarnej wiedzy o historii regionu zero , kupuje stroje pod katem bo mi się podoba tam potrzebna izba obrachunkowa wojt na szkolenie
do podegrodzion05.03.2020, 08:49
Brawo podegrodzion, zgadzam się w 100% jeżeli działacie w obronie tradycji i w celu zachowania to róbcie to tak jak trzeba, a do zrobienia jest bardzo dużo niestety folk i mody wywracają wszystko do góry nogami a najgorsze w tym to że "zagozali tradycjonaliści" się im poddają.
podegrodzion03.03.2020, 07:56
ale trwałą tradycja zespół ubrany w spodnice podhalańskie w korone , gdzie nigdy nie było takich w Łącku , kto to wymyślił widać ,że jest brak podstawowych i elementarnej wiedzy na temat swojego regionu , a ten pan w kurtce do haftowanej w jakieś cudaczne wzory to , który twórca ludowy tak go wyszykował ubrany jak cudak , PANIE WÓJCIE ale tradycja jeszcze dużo się musicie nauczyć w szczególności włodarze Gminy , wstyd
Zobacz pełną wersję podhale24.pl