Pacjenci z objawami infekcji czy osoby przewlekle chore, którym kończą się zapasy potrzebnych leków, po poradę i receptę nie muszą już osobiście zgłaszać się do przychodni. Dzięki teleporadom potrzebną pomoc lekarza uzyskają bez wychodzenia z domu. W Małopolsce zdalnych konsultacji udziela już ponad 700 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Z teleporad można także skorzystać w przychodniach specjalistycznych.
- Trwa sezon infekcyjny, a choroby wirusowe, szczególnie te przenoszone drogą kropelkową, mają to do siebie, że do szerzenia się potrzebują dość bliskiego kontaktu człowieka chorego ze zdrowym. Do tej pory taki kontakt następował w rejestracji, w poczekalni, w gabinecie i w aptece. Rozwiązania e-zdrowia umożliwiają jego ograniczenie, dzięki czemu możemy powstrzymać transmisję wirusa – mówi lek. med. Krystyna Targosz, pediatra z Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia – Porozumienie Zielonogórskie.W Małopolsce teleporad udziela już ponad 700 poradni podstawowej opieki zdrowotnej, a kolejne cały czas dołączają do tego grona. Aktualną listę placówek przyjmujących telefony od chorych można sprawdzić na stronie internetowej MOW NFZ www.nfz-krakow.pl. Gdzie szukać zdalnej pomocy, podpowiadają również konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem telefonu 800 190 590.
NFZ uruchomił teleporady również w ambulatoryjnych poradniach specjalistycznych. Zdalnych konsultacji udzielają lekarze wszystkich specjalizacji – m.in. onkolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy czy neurolodzy. Z tego rodzaju pomocy mogą skorzystać pacjenci, którzy są już pod stałą opieką specjalisty i wymagają okresowej kontroli stanu zdrowia. Zamiast osobiście pojawiać się w gabinecie medyka, wystarczy, że zadzwonią do swojej poradni.
- Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim – dodaje.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do ograniczenia do niezbędnego minimum osobistego kontaktu z placówkami MOW NFZ. Formalności związane z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, dobrowolnym ubezpieczeniem, wyjazdami do uzdrowisk, czy potwierdzaniem zleceń na wyroby medyczne można załatwić bez pojawiania się w siedzibie funduszu. Szczegółowe instrukcje są dostępne na stronie www.nfz-krakow.pl.
Źródło: NFZ Kraków, oprac. r/