22.03.2020, 13:33 | czytano: 2815

Samochodem po Ameryce (29) – PIMA Air & Space Museum (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
"Tego dnia, gdy zwiedziliśmy złomowisko US Air Force, był jeszcze czas na wycieczkę do PIMA Air & Space Museum – jedno z największych lotniczych muzeów w Ameryce. Wielki obiekt mieści się nieopodal bazy lotniczej Davis-Monthan i znajduje się tutaj kilkaset statków powietrznych"- opisuje kolejny etap podróży Michał Adamowski.
Historia muzeum sięga 1966 roku, kiedy swoją działalność rozpoczęło złomowisko samolotów. Pracownicy, którzy zajmowali się tym miejscem szybko zorientowali się, że samoloty z II Wojny Światowej szybko niszczeją i nie będzie dla nich ratunku. Zaczęli ustawiać je przy samym płocie, by zwykli obywatel mogli je jeszcze zobaczyć. Zainteresowanie było tak duże, że zaczęto myśleć o nowym, większym miejscu, dostępnym dla widzów. Zakupiono 32-arową działkę w pobliżu bazy i złomowiska i tam zaczęto budowę nowego obiektu, które stało się oficjalnym muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Do 1975 roku zgromadzono tam około 50 samolotów, helikopterów i rakiet bojowych. 8 maja 1976 roku, muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających.

Pierwsze lata działalności, to wystawa, która mieściła się tylko na świeżym powietrzu. Stał tam tylko niewielki budynek, w którym znajdowały się rzeczy niezbędne do utrzymania samolotów w dobrej kondycji. Muzeum stawało się coraz bardziej popularne i w 1980 roku zdecydowano o budowie pierwszej wystawy stałem, która mieścić miała się w potężnym hangarze. Zaplanowano w nim również główne wejście oraz sklep z pamiątkami. W kolejnych latach zaczęło przybywać budynków, a cały kompleks rozrastał się. Dobudowano część poświęconą np. II Wojnie Światowej z bombowcem B-17.

Dzisiaj PIMA Air & Space Museum ma ponad 350 statków powietrznych, których ciągle przybywa. Zobaczenie całej wystawy zajmuje kilka godzin, ale zdecydowanie warto. Wystawa, którą możemy zobaczyć w Tuscon jest na tyle unikatowa, że nie sposób znaleźć drugie miejsce z taką liczbą eksponatów.
Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ANT30.03.2020, 11:30
Tylko pozazdrościć :) fajna relacja
PZL24.03.2020, 17:30
Coś niesamowitego (malkontent, An -2 tam nie ma ?).Szok na widok tylu ,,nielotów,,.
Orawiec22.03.2020, 17:35
Piękne foto pięknych maszyn. Dzięki za fajną relację! Oby więcej takich!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl