31.03.2020, 12:04 | czytano: 17371

Parafie potrzebują wsparcia wiernych

arch. Podhale24
Zgodnie z zaleceniami władz państwowych oraz kościelnych, zdecydowana większość wierzących pozostaje w domach, nie uczestnicząc w niedzielnych mszach św. To oznacza, że parafie pozbawione zostały datków "na tacę".
Największa parafia w Mieście - pw. Najświętszego serca Pana Jezusa - wystosowała apel do członków swojej wspólnoty: "Budynki parafialne nie otrzymały kwarantanny od uiszczania należnych zobowiązań. Muszą być nadal utrzymywane, pomimo braku środków z niedzielnej tacy, które są podstawą utrzymania parafii. To z nich utrzymywana jest zarówno świątynia i jej otoczenie, dom parafialny i znajdujące się w nim sale spotkań, budynek plebanii. Z przychodów z tacy wypłacane są też wynagrodzenia personelowi parafii, poza duchownymi.” Zgodnie z sugestią naszych parafian podajemy Numer konta Rzymsko-Katolickiej Parafii NSPJ,
Al. 1000-lecia 39
Santander Bank Polska
Oddział Banku 1 w Nowym Targu
14 1090 1838 0000 0001 1114 8811

Podany został także adres strony (parafianowytarg.pl/parafia/kancelaria), przez którą można skontaktować się z proboszczem i zapytać o inną formę wsparcia swojego kościoła. Sytuacja dotyczy wszystkich parafii.

s/
zobacz także
komentarze
smiechu warte04.04.2020, 10:33
przecież to sie w głowie nie mieści oni chcią kase nie dość że podatków nie płacą to jeszcze nie mogą miesiąca przetrwać , a co jak mam powiedzieć prowadze jednoosobową firme i nie dostane nawet zwotu za zus i nie obchodzi ich to że nie mam bo nie zarabiam , ktoś kto sprzedaje towary to bez problemu przekracza 15 tyś obrotu miesięcznie chory kraj chora władza i u boku chory kosciół , prawdziwych księży których nie obchodzą pieniądze już nie ma , jak widzę te złote zdobienia w kosciółach to mnie chce trafić a Jezus chodził bez butów , coś chciał tym przekazać a kościół ? piękne samochodu itp.
smiechu warte04.04.2020, 10:25
To co sie dzieje to dopiero początek , dopóki ludzie się nie opamiętaja ,to kara od boga za to zę nie szanujemy naszej planety , zamiast sponsorować pedofilizm to powiinismy wydać te pieniądze na ochrone naszej ziemi , energia odnawialna itp , nie palicie wkońcu tymi skórami .... i smieciami , a może nasze przyszłe pokolenia będą mogły normalnie żyć , a kościół jak sie nie opamięta to długo nie pociągnie
Władek02.04.2020, 15:19
Do Obywatel
Jako obywatel Polski chce tego żeby moje dziecko uczęszczało na lekcje religii w szkole i żeby ta edukacja była finansowana z budżetu państwa, czyli z moich podatków też. Tak się składa, że ustrój obowiązujący w Polsce to demokracja gdzie mniejszość musi przyjąć wolę większości i się dostosować.
Robert02.04.2020, 00:56
Nie chodzisz do kościoła, nie dajesz na tacę, to co Cię obchodzi, że ktoś o coś kogoś innego prosi?
Cytując klasyka: "Nie Twoje małpy, nie Twój cyrk."
Tobie nikt nie zagląda do portfela, to daj spokój innym.
Ze swoimi pieniędzmi rób co uważasz, a od moich się od...dol.
Amen.
kuzynka01.04.2020, 13:52
Tadek masz 100% duchowni do pracy
Tadek01.04.2020, 13:44
Kościół otrzymuje dotacje od Państwa , jest zwolniony z wszelkich podatków , księżą mają pensję - gdzie się podziały "ofiary miesięczne zebrane po 30000 zł , które były ogłaszane ma Mszach .
Teraz Kościół powinien nie tylko duchowo wspierać Parafian ale też sprawdzać czego materialnie potrzebują ..... a fala braku pracy , dochodów co miesiąc będzie wyższa a będzie brak pieniędzy na utrzymanie Rodzin .
Księża w całej UE i innych krajach na utrzymanie Parafii - PRACUJĄ , datki na tacę "są opodatkowane wg normalnych stawek - przychodu" , reszta ofiar jest na utrzymanie Kościoła .
owieczka nie strzyżona ...01.04.2020, 12:00
do zyczliwy

" obywatel " odpowiedział bardzo dobrze i konkretnie, więcej nie trzeba chyba nic dodawać...... ;-)
Obywatel01.04.2020, 10:11
Wladek: każdy polski podatnik ma wiele wspólnego z kościołem! Tak długo jak z moich podatków rząd polski będzie płacił księżom w szkołach, szpitalach, wojsku, policji, itd., tak długo jak rząd będzie z podatków finansował jakiegokolwiek duchownego, toruńskiego, czy innego, tak długo jak dobro publiczne będzie za grosze przekazywane kościołowi, będę się interesował poczynaniami kościoła, bo chodzi między innymi o moje pieniądze. Jak kościół nie życzy sobie mojego zainteresowania to niech przestanie łapy wyciągać po publiczne pieniądze i niech polega na swoich wiernych i swoich niezmierzonych dobrach, a nie na wszystkich Polakach, również tych niewierzących albo będących w innych związkach wyznaniowych.
BigD01.04.2020, 08:31
Dostają nieopodatkowane pensje od Państwa, a w obecnym czasie jakoś dużo roboty nie mają chyba. Pomagajmy ludziom, którzy stracili źródło dochodu, a nie tym darmozjadom.

Dużo jest komentarzy zwolenników takich próśb od parafii, że sprzeciwiają się ludzie nie mający nic wspólnego z Kościołem. Otóż mam wiele wspólnego. To m.in. z moich podatków jest utrzymywany.
życzliwy01.04.2020, 00:45
Te OWIECZKO OSTRZYŻONA Państwo DZIELI NASZĄ !!! kasę nie daje, to po pierwsze. Ja też mam głęboko w d*** wiele organizacji i instytucji, które wspiera Państwo i co??... mam żądać tego samego co ty?? to po drugie, a po trzecie co przeszkadza ci religia, która szerzy dobro i staje w obronie życia??? Uprzedzając. Daruj sobie księży pedofilii, bo zło czai się wszędzie.
Wladek31.03.2020, 23:37
Odezwali się w większości ci co z Kościołem nie mają nic wspólnego. Nikt nie każe wam dawać czwgokolwiek na utrzymanie parafii. Prawdziwi i świadomi katolicy wiedzą jak postąpić.
AX31.03.2020, 22:49
oby nie przyszedł taki moment, ze bedziemy wszyscy błagać o księdza............Bog w czasie Wielkiego Postu zesłał na świat zarazę aby odsiać ziarna od plew. To jego ostatnie wołanie "czlowieku nawroć się" ...i drzwi się zamkną. Nadchodzą czasy przy których ten wirus bedzie miłym wspomnieniem. Nawróćcie się i zmieńcie życie to już naprawdę ostatnia godzina.
Podhale skąpe i bogate31.03.2020, 22:35
Większość chyba nie rozumie, że to nie księża potrzebują pieniędzy tylko parafie, a tu jest znaczna różnica. Kto może niech pomoże, jeśli pomoże to pamiętajcie niech lewa ręka nie wie... reszta niech zamilknie. Szcześć Boże:)
życzliwy31.03.2020, 21:59
~~ble ble, czy ty aby nie nawołujesz do szerzenia pandemii !!?? Jesteś dla mnie zagrożeniem!!.
Sami Swoi31.03.2020, 21:46
Wszyscy zacznijmy prosić o ofiarę.
Ona31.03.2020, 21:37
Mój mąż też stracił pracę, na szczęście jeszcze ja pracuje i nie płaczę że nie mam dwóch pensji. Też muszę opłacić rachunki. Nikt mi nie da. Niektorzy albo wiekszosc straci w najblizszym czasie dochod i cicho siedzą. Wstyd dla tego kościoła. Dobrze, że w starym kościele mamy super Proboszcza.
Phi~phi31.03.2020, 21:33
Kto chce to daje i tyle w temacie !!!
Nikt nikogo nie zmusza.
Kto nie rozumie to niech zacznie naukę czytania ze zrozumieniem !
Owieczka nie strzyżona...31.03.2020, 21:20
Do Magda

Bohaterem nie byłem i nie jestem. A Ty jak widać masz klapki na oczach, bo nie widzisz chyba co się dzieje dookoła Ciebie. Ale to Twoja sprawa. Tylko tak, teoretycznie tracisz pracę i razem z tym dochody. Co robisz ? Szukasz innej, czy prosisz zeby Ci ktoś dał kasę ? Hmmm ?

Z jednym zgadzam się z Tobą w 100 %, samo opodatkowanie wiernych na kościół czy inne związki wyznaniowe jest jak najbardziej w porządku i sprawiedliwe. Niech dają Ci co korzystają i niech dają ile tylko chcą. Natomiast nie powinny iść na to pieniądze z budżetu, bo wszyscy obywatele płacą podatki, ale nie wszyscy chcą żeby budżet dawał na kościoły itp.....
Żeby było jasne to powinno się tyczyć wszystkich wyznań i Religi które są a w Polsce. Wtedy można śmiało powiedzieć że kościoły utrzymują wierni. I tak być powinno.

Pozdrawiam
wierny31.03.2020, 21:02
Jeżeli ktoś posiada jakąś wolna niepotrzebna tacę to może wysłać na powyższy adres. ja niestety nie posiadam więc nie pomogę. Całe życie zbierają i dalej nie mają. Jak mi się pogarsza sytuacja materialna to pozbywam się własnych dóbr materialnych a nie zbieram od sąsiadów. Mają działki, samochody i inne dobra - skromność ponad wszystko.
nowość31.03.2020, 20:51
Man nadzieję ,że parafie z kilka dni przed świętami wystawią w pogodne di w dużej odległości od siebie na swoje piękne place kościelne konfesjonały na kilka godzin dziennie by wierni mogli spokojnie bezpiecznie się wyspowiadać w myśl obowiązującego prawa kanonicznego .Ciekawe która parafia da pierwsza przykład i wyjdzie do wiernych z tym rozwiązaniem ?Aż się prosi by wyjść na świeże powietrze nikomu nie zaszkodzi na pewno , zwłaszcza dzisiaj kiedy nie ma smogu .
dziadek31.03.2020, 20:50
@wilk - nie trzeba mieć stu lat, żeby pamiętać czasy, gdy był tylko nowy kościół, stary kościół i kościółek na cmentarzu, a NZPS zatrudniał ponad 10 tys. pracowników.
gość31.03.2020, 20:42
@notak. Pamiętaj że parafia NSPJ wspierała finansowo parafię na Borze parafię Jana Pawła i inne.. Nasz kościół jest duży i wydatki na remonty też są
nutka31.03.2020, 20:24
Za komuny ludzie cegły dawali z własnego gosporarstwa ,a po godzinach w NZPSie pracowali przy budowie domu katechetycznego.Ilu osobom za komuny pomógł anonimowo ks. Juraszek - proboszcz? Może nawet nie wiesz, bo roznoszono paczki z żywnością,ciuchami do wielu rodzin. a robiła to młodzież z grup oazowych i Emaus i Renovaro.Wiem, bo robiłam.
zatem nie dajesz nie pisz hejtu.bo budynek trzeba utrzymać a to kosztuje.
Tylewtemacie31.03.2020, 19:45
Najwyższy jednak nie mieszka w świątyniach uczynionych ręką, jak mówi prorok: Niebo jest moim tronem, a ziemia podnóżkiem moich stóp. Jakiż dom mi zbudujecie, mówi Pan, albo gdzie jest miejsce mego odpoczynku? Czy tego wszystkiego nie uczyniła moja ręka? Ludzie twardego karku, nieobrzezanego serca i uszu! Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak wasi ojcowie, tak i wy!
Dzieje Apostolskie 7:48?-?51 PUBG
https:/...
Tak więc wystarczy troszkę wczytać się w Biblię aby stwierdzić iż Kościół jako budynek to wytwór Kościoła katolickiego
Romanek31.03.2020, 19:32
Haha. Troche schudniecie to wam na zdrowie wyjdzie /.../
daje na tacę31.03.2020, 18:14
Czy naprawdę Wam ubędzie wysyłając choćby 5 zł na konto w ramach uczestniczenia we mszy świętej. Przecież nie jest napisane że trzeba zaraz pińcet słac.
Ble ble31.03.2020, 18:00
Jak by się każdy komentujący wysilił i doinformował po co na świecie ktoś wymyślił tą pandemie to byśmy teraz normalnie funkcjonowali. Nie od działaj wiadomo kto rządzi mediami i że media kłamią i że jak zwykle chodzi o kasę A w tym wypadku o grubą kasę. Dalej nawołujcie do siedzenia w domu A później będzie płacz że cała gospodarka upada. A jak już tak siedzicie to posłuchajcie wiadomości gdzieś indziej niż tylko TV to się przekonacie że ten wielki przekręt ma tylko jeden cel. Tylko żeby nie było za późno. Bo wtedy wszyscy będziecie lecieć do Kościoła i gorąco się modlić... wstyd że tak łatwo daliście się zmanipulować. AVE PIS
góralski biznes31.03.2020, 17:23
To już jest szczyt szczytów !!!!!
Ludzie albo już nie mają pracy albo mogą ją w niedługim czasie stracić a Ci już rękę wyciągają. A może sięgną do własnych kieszeni ?????
Dom pariafialny i sale spotkań nie są w tej chwili urzytkowane a co za tym idzie to i koszty nie są wielkie. Otoczenie wokół kościoła to sam plebon może uporządkować.
antek31.03.2020, 17:17
ręce opadają...gorole i tak dadzo
Adam Wołyński31.03.2020, 17:02
Niech te limuzyny sprzedają to będą mieli na opłaty --- hahahahahahaha---
Majster31.03.2020, 17:00
Post POST i jeszcze ras Post nadeszły lata chude teraz zobaczymy kto był i jest dobrym gospodarzem pamiętam takie czasy że każda plebania miała chlewnie stajnie były krowy konie kury kaczki indyk a teraz w tych miejscach są samochody
Magda31.03.2020, 16:54
"owieczka" - nie rozumiesz a zabierasz głos.
Ktoś ci karze płacić? Nie. To czego się tu plątasz? Okazja dowalić komuś kogo nie lubisz? Spadaj "bohaterze".

Sprawa jest prosta - jak ludzie chodzili do kościoła to dawali na tace, teraz nie chodzą i kościół nie ma pieniędzy. Może teraz jest czas na wprowadzenie wzoru z kilku innych państw i dobrowolne samoopodatkowanie się osób wierzących. Taki luźny pomysł.
Owieczka nie strzyżona....31.03.2020, 16:40
Nikt z tych " Sukieników" nie zastanowi się ?, ino dawać im i dawać...... Wszyscy musza robić zakupy itd, każdy ma zobowiązania finansowe, rachunki, opłaty. Nie tylko oni. Ale każdy musi sobie sam zarobić i nikt się nim nie przejmuje. A im tylko dawać.......
stan31.03.2020, 15:37
Zastanawiam się skąd w was tyle nienawiści. Tyle jadu, tyle obelg. Nie chcę to nie daje i zostawiam to dla siebie. Kiedy ktoś umiera to chcecie pogrzebu katolickiego. To się zdecydujcie, można się wypisać z kościoła. To naprawdę żenada. Proszę się zastanowić nad swoją kondycją psychiczną. Szkoda tylko, że ci wszyscy krytykanci nie mają cywilnej odwagi podpisać się pod swoimi wypocinami. Ostatnio w mieście był pogrzeb esbeka który całe życie walczył z kościołem, ale pogrzeb był, jakby inaczej, katolicki.
gr31.03.2020, 15:31
maruś a ile dałeś na kolędzie że tak teraz publicznie rozliczasz księdza? idż sie napij ziółek a od mojego kościoła - wara.
Hb31.03.2020, 15:15
Ale jaja haha szczyt bezczelności . Jak tak można . Tyle ludzi teraz w domach siedzib i jakoś kościół się nie zainteresuje żeby to wiernym pomoc którzy zawsze dają na tace i to nie mało . Poprostu nie działa to w dwie strony i tyle . Wiecznie im w d.... Mało . Nagle tragedia i nie mają za co się utrzymać a tyle kasy od ludzi zwłaszcza starszych natrzepali . A teraz starsi siedzą w domach pozamykani i potrzebują pomocy bo są w największej grupie ryzyka a czy kościół się tym interesuje ??!!! Gdzież by po co ./.../
Jestem dumną osoba że już mnie to nie dotyczy i religia została zmieniona .
Bo dla mnie ciągnięcie kasy od ludzi ile się da i opłacanie wszystkich sakramentów to totalne dno gdzie jest to ich obowiązek . Można by tu pisać i pisać na ten temat bez końca ......
maruś31.03.2020, 15:12
Kryzys jest w każdej branży. Troche wstyd upominac sie o pieniadze. Kto jak kto ale chyba Księża nie przymierają głodem. Przyszla pandemia kazdy powinien dbac o swoj dom. o nas nikt sie nie martwi. Dopiero co była Kolęda gdzie mają pieniadze?
P.31.03.2020, 15:10
Szczyt pazerności osiągnięty. Może komuś otworzy to oczy o co im naprawdę chodzi.
sąsiad i ja31.03.2020, 15:07
Prawda jest taka, że w rękach Kościoła w Polsce jest tyle majątku ziemskiego, ze się w głowie nie mieści. W większości podarowanego przez państwo po upadku komuny. To było tzw odzyskanie majątku, ale ile tu było przekrętów, to Bóg jeden wie. A po co księżom tyle prywatnych gruntów? Czy wiecie, że jeden z bardziej znanych hierarchów kościelnych ma posiadłość w rodzinnej miejscowości na 80 ha gruntu?
wilk31.03.2020, 15:02
dziadek co ty pieprzysz.Jak były dwa kościołów mieście to było z kilkanaście tysięcy mieszkańców. COVID -19 czy PESEL?
nie do wiary31.03.2020, 14:54
Pan BÓG siedzi i płacze :(

WSTYDŹCIE SIĘ KSIĘŻA! (wierzący i niewierzący)

Ile kościół dał na walkę z pandemią? niech mi ktoś przypomni...

Wiecznie tylko DEJ i DEJ!

PS. Pedofilie już rozliczyliście?
k31.03.2020, 14:34
?
Prawdziwy Ksiądz31.03.2020, 14:32
Warto przypomniec sobie przypowiesc o synu marnotrawnym.

(Miesiac i bida?)

Jak żyć...
dc31.03.2020, 14:27
O jaką droge krzyżową chodzi? Nic nie wiem o budowie takowej koło NSPJ.
Powtórzę apel z innego postu - to prośba do wspólnoty, nie chcesz - nie dawaj. I daruj sobie podłe komentarze.
Normalny31.03.2020, 14:26
Polskiemu Kościołowi do biedy jest bardzo daleko.
I to jest szczyt, że teraz wołają o kasę.
To kler powinien pomagać ludziom a nie odwrotnie.
Może teraz chociaż trochę spokornieją.
Chociaż wątpię bo mają duże zasoby finansowe.
Przecież od setek lat od ludzi kasę ściągają.
No chyba że wszystko "przezarli'.
niewierzący31.03.2020, 14:25
Ale mama wierząca dała datek na dwie msze św. w ubiegłym tygodniu. Kościół to chyba wspólnota i nie ma znaczenia, że pieniędzmi z Bustryku zapłaci za prąd w Nowym Targu, czy się mylę. Pięciu, ośmiu? księży nie stać zapłacić za ogrzewanie wody? Jeden z księży już sobie wymościł miejsce wiecznego spoczynku a zapomniał że zetlały sznur do dzwonu może się urwać i nie będzie czym dzwonić na pogrzebie.
dziadek31.03.2020, 14:09
Dla przypomnienia. Kiedyś w Mieście były dwa kościoły, a mieszkańców więcej, niż obecnie. Kto chciał, to zawsze zmieścił się na mszy. Dziś jest ich sześć, mieszkańców ubyło, a praktykujących stale ubywa.
Zbulwersowany31.03.2020, 14:09
Kościół w potrzebie? Wstydu nie mają... Zamiast wyciągać ręce po kasę, może łaskawie przekazaliby środki na wsparcie walki z pandemią?
Grzegorz31.03.2020, 14:06
@dd to co wyprawia kościół w Polsce nie ma nic wspólnego z wiara. To pokazuje tylko twoja nie znajomość pisma świetego.
Anna31.03.2020, 14:03
Przepraszam bardzo a czy Parafia się pyta czy my parafianie mamy za co kupić dzieciom jedzenie skoro biznesy stoją, ludzie nie zarabiają, cześć boryka się ze zwolnieniami?? Żenada.
notak31.03.2020, 14:01
Parafia żyje z miesiąca na miesiąc? Nic nie odłożyli? Cóż za niegpospodarność, typowa.
do W31.03.2020, 14:01
To co, nie odłożył sobie na czarną godzinę? Przeżarł wszystko, czy taka bieda że aż piszczy? Niech zrezygnuje z budowy stacji drogi krzyżowej i zapłaci rachunki. Mnie jak nie stać, to nie inwestuję.
Jolka31.03.2020, 13:56
Prosze wziazc przyklad z Biskupa Rysia , rzadzacy tez w pierwszej kolejnosci zadbali o ksiezy bo zwolnili ich z ZUS a przesiebiorcy beda musieli spelnic iles warunkow aby byc zwolnionym. Trzeba szukac w swoich zasobach kosciol w Polsce to bardzo bogata instytucja .
pikus31.03.2020, 13:51
hahahah, ale ustawka!!! List z z prośbą o udostępnienie konta pewnie sam proboszcz wysłał do siebie, co znaczy że ma świadomość jakie to podłe i niskie :) Gratuluje! Jak za jakiś czas będziemy się zastanawiać co się stało z kościołem jaki znaliśmy z dzieciństwa, ze wspólnotą, z szacunkiem, z pomocą - to właśnie o tym między innymi pamiętajmy. Mamona, mamona, bezkarność i całkowita interesowność kleru to sprawiła!
Sarenka31.03.2020, 13:35
Bardzo dobrze,że ukazał się ten apel .My parafianie musimy dbać o nasz Kościół. Składkę przelewam ! Z Bogiem !
wysoły Darek31.03.2020, 13:33
Hahahahahahaha. Kawał tygodnia. Niech idą zamiatać ulice przed świętami.
ja31.03.2020, 13:29
może ojciec dyrektor coś rzuci ?
w31.03.2020, 13:25
@odrobinka, łatwo ci przychodzi zwalnianie innych z pracy. Może i ciebie łatwo w robocie zastąpić? Na pewno ktoś weźmie na siebie twoje obowiązki.

Poza tym chodzi też o typowe opłaty - za prąd, podatek od nieruchomości itd. Trzeba zapłacić.
tw galicja31.03.2020, 13:11
Trzeba wziąć przykład z Biskupa Rysia. Na wsparcie czekają szpitale. Kościół na pewno ma potrzeby ale niech teraz wesprą go miejscowi księża. Ja muszę utrzymać mój dom i robię to sam.
dd31.03.2020, 13:09
To apel do ludzi wierzących. Po co się odzywacie, skoro to was nie dotyczy.
jo31.03.2020, 13:07
pomozmy ta jak parafia pomaga nam hehe
odrobinka31.03.2020, 13:00
większośc duchownych może wykonywać te prace a tym samym zastąpić kadrę pracowniczą to ludzie w srednim wieku a gotowanie sprzątanie czy grabienie jeszcze nikomu nie zaszkodziło...i już będą oszczędności
Mobilizacja31.03.2020, 12:30
O jaka szkoda , o jak kryzys , natychmiast robię przelew a wy weźcie ze mnie przykład
Mi31.03.2020, 12:19
Serio???
Manfred31.03.2020, 12:07
Ja też chciałem wesprzeć Parafię JPII ale pomimo wysyłanych pytań nikt nie raczy odpowiedzieć na moje zapytania to może nie potrzebują pieniędzy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl