03.04.2020, 19:48 | czytano: 2087

Dotknąć "Witkacego"

zdj. Muzeum Tatrzańskie
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie przygotowało specjalne portrety, dzięki którym także osoby niewidome będą mogły poznać dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza. To tyflografiki - wypukłe, graficzne odwzorowanie rzeczywistych portretów, które zwiedzający - po otwarciu placówki - będą mogli odkrywać poprzez dotyk.
To najważniejsze portrety Witkacego przedstawiające wizerunki kobiety, mężczyzny, dziecka, portret Stanisława Witkiewicza oraz autoportret Witkacego. Dodatkowo powstały również dwie mapy tyflograficzne rzutów pomieszczeń zakopiańskiej Koliby (Muzeum Stylu Zakopiańskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego).
Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza dla Zygmunta Gnatowskiego. Budowana w latach 1892/93 przez miejscowych budarzy, położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. Jej wnętrze jest również stylowo wyposażone w meble i sprzęty, a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków. Pierwotnie Koliba wyglądała inaczej niż dzisiaj – w 1901 r. Gnatowski dobudował od strony zachodniej potężne skrzydło, które przekształciło zamysł Witkiewicza.

Kolejni właściciele, zmieniający się kilkakrotnie, nie doceniali wartości tego obiektu i nie dbali o jego stan. W 1987 roku Muzeum Tatrzańskie przystąpiło do remontu konserwatorskiego, następnie do urządzania wnętrz willi. W grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W pięciu pokojach najstarszej części urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze.
Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego znajduje się w „izbie góralskiej”.

Portrety oraz makiety tyflograficzne powstały w ramach interdyscyplinarnego projektu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
#05.04.2020, 17:25
Lepiej nie dotykać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl