09.04.2020, 17:04 | czytano: 1407

Muzeum Tatrzańskie zapowiada premierę filmu pt. "Wielkanoc"

ZAKOPANE. Na zbliżające się święta instytucja zapowiada premierę filmu pt. „Wielkanoc”. Jest to jeden z efektów projektu „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie.
Przed nami wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, dla wielu z nas oznaczają one bowiem spędzenie tych zazwyczaj rodzinnych dni samotnie. Trwa społeczna kwarantanna #zostańwdomu” i od początku aktywnie do akcji włączyło się Muzeum Tatrzańskie. W jej ramach pojawiają się rekomendacje ciekawych książek związanych z regionem, ale nie tylko. „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” to projekt niezwykły i możne rzec unikalny. Dzięki niemu pojawiła się szansa, aby zachować to, co do tej pory miało szansę zachować się jedynie w naszej pamięci, która jak wiadomo jest ulotna. Do stworzenia zbiorów wykorzystane zostały nowe technologie cyfrowe tak, aby maksymalnie wiele rzeczy ocalić od zapomnienia. Kultura współczesna jest przede wszystkim audiowizualna – podkreśla Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
– I właśnie - jak dodaje - centrum dokumentacji wychodzi naprzeciw tej tendencji. Podstawowym źródłem niematerialnego dziedzictwa jest pamięć. I właśnie zapis tej pamięci jest konieczny dla trwania żywej tradycji, to sprawa fundamentalna dla naszej tożsamości. To jest nasza podstawa, która wyraża się w architekturze, rzemiośle, stroju, muzyce, języku oraz jednostkowych stylach istnienia. To przyciąga do nas ludzi i sprawia, że Podhale jest tak atrakcyjnym turystycznie regionem. Nie tylko Tatry i Zakopane, ale właśnie góralska tradycja powoduje, że jesteśmy rozpoznawalni i wyraźni. Projekt „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” już się rozpoczął i są jego pierwsze efekty. Wśród nich właśnie film pt. „Wielkanoc” w reżyserii Marcina Wojtulewicza i Wojciecha Majewskiego. To żywa opowieść o góralskich tradycjach związanych z Wielkanocą. Dowiadujemy się czym jest mięsopust czy też wstępna środa i jak górale w ostatnich pokoleniach spędzają ten wyjątkowy czas, często w wielopokoleniowych rodzinach.

Scenariusz napisali Kuba Szpilka i Marcin Wojtulewicz, a producentami są Muzeum Tatrzańskie i Fundacja Kręgi Sztuki. Cały projekt natomiast jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. - Oczywiście film „Wielkanoc”, którego premiera ze względu na stan epidemii odbędzie się w internecie na profilu społecznościowym Muzeum Tatrzańskiego w Wielką Sobotę, to tylko jeden z wielu elementów całego projektu. Projekt to zbiór wywiadów, rozmów i filmów o wydarzeniach i kulturze ostatnich trzech pokoleń – tłumaczy dyrektor Anna Wende-Surmiak. – Z jednej strony cyfryzujemy i udostępniamy te materiały, do których udaje się nam dotrzeć, z drugiej jednak w sposób unikalny uzupełniamy te zbiory poprzez filmy, wywiady z przedstawicielami środowisk tworzących współczesną żywą kulturę tradycyjną, a także sporządzenie katalogu opisującego ten cały zbiór. Co oczywiste niezbędne jest stałe uzupełnianie zbiorów projekt powinien więc być tak naprawdę bezterminowy. A idea jest szczytna – integracja społeczeństwa poprzez zachowanie tradycji.

Źródło: MT
Zobacz pełną wersję podhale24.pl