11.04.2020, 10:04 | czytano: 2466

Święta inaczej: Wielka Moc na Wielkanoc…

Wygląda na to, że tegoroczne Święta Wielkanocy wszyscy będziemy musieli spędzić inaczej. Jednak być może okaże się, że ta izolacja, która jest podobna dla wszystkich spowoduje, że kolejne święta, będą dla nas dużo przyjemniejsze.
Siła stałych schematów i rytuałów, tego że tak było zawsze i od zawsze, utrudnia nam pogodzenie się z faktem, że tym razem tak nie będzie.
Może jednak możemy spojrzeć na tą sytuację z nowej perspektywy - oczywistość w pewnym momencie przestaje być interesująca. Tak już jest, że to co jest powszechnie dostępne dla nas, przestaje nas cieszyć - pójście do kościoła, spotkanie z bliskimi czy wyjazd za granicę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie można było korzystać z tak wielu możliwości.

Wielkanoc to czas zadumy, rozwoju duchowego. Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy może wymusić refleksję nad schematami, którymi do tej pory się kierowaliśmy. Uważaliśmy, że jest to jedyna droga, którą możemy pójść. Być może warto pomyśleć, czy to co do tej pory robiliśmy było dla nas ważne, czy wynikało z oczekiwań społecznych, mody, rywalizacji z innymi, jeśli chodzi o jakość życia. Już minął miesiąc odkąd żyjemy wolniej, większość z nas zrobiła już porządki, większość zaległych prac.

Nadchodzą Święta, gdzie rzeczywiście mamy czas na „nicnierobienie”, bo ze wszystkim zdążyliśmy się już uporać. Może warto zastanowić się, co jest dla nas ważne, a które z rzeczy do których się przyzwyczailiśmy, chcielibyśmy wyeliminować z naszego życia. Może ten kryzys, który nas obecnie dotknął sprawi, że uznamy iż warto spojrzeć w głąb siebie i zauważyć, że każdy z nas jest osobnym, indywidualnym bytem. To co dla innych jest ważne i przyjemne nie pasuje do mnie i ja nie muszę robić wszystkiego tak jak moi sąsiedzi, rodzina, koledzy z pracy. Że moje życie jest kruche i krótkie, ogrom możliwości, które oferuje nam współczesny świat pokazuje, że aby je przeżyć z satysfakcja i zadowoleniem każdy z nas powinien indywidualnie je sobie konstruować i modyfikować.

Być może okaże się, że ta izolacja, która jest podobna dla wszystkich spowoduje, że kolejne święta, będą dla nas dużo przyjemniejsze. Zamiast czuć znużenie z powodu obcowania z naszymi rodzinami przez te dni na nowo doświadczymy radości jakie daje nam życie i piękno świata w którym było dane je spędzić.

Katarzyna Burdzy - psycholog i Ewa Makieła - lekarz psychiatra / ŚCZP Nowy Targ
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Nowym Targu oferuje BEZPŁATNE konsultacje dla osób w kryzysie, lęku, osób z grupy ryzyka, samotnych oraz wszystkich tych, którym ciężko poradzić sobie z aktualną sytuacją.

Pod numerami telefonu:
☎18 26 33 181
690 536 719

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00- 20.00 dyżurują psycholodzy/ psychoterapeuci, którzy udzielają pomocy i wsparcia. Zadzwoń?
https://www.facebook.com/sczpdnowytarg/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl