11.04.2020, 12:28 | czytano: 2436

Apelujemy o pozostanie w domach podczas Świąt Wielkanocnych

Arch. Podhale24.pl
Pojedyncze osoby, które można spotkać na ulicach, puste parki, ludzie stojący w kolejce do sklepu, poczty, apteki z zachowaniem bezpiecznej odległości świadczą o bardzo dużej odpowiedzialności mieszkańców powiatu nowotarskiego - uważają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.
Wczoraj wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa. Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.
To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Służby ratunkowe mierzą się z nowymi, dodatkowymi zadaniami, a mieszkańcy muszą dostosować się do nowych obostrzeń. Wprowadzone ograniczenia zdecydowanie wymagają od nas wielu wyrzeczeń. Jednak to wszystko w walce o największą wartość, jaką jest nasze życie i zdrowie. Pojedyncze osoby, które można spotkać na ulicach, puste parki, ludzie stojący w kolejce do sklepu, poczty, apteki z zachowaniem bezpiecznej odległości świadczą o bardzo dużej odpowiedzialności mieszkańców powiatu nowotarskiego. Sporadyczne przypadki osób, które uważają, że ich obostrzenia nie dotyczą i lekceważą przepisy, nie unikają odpowiedzialności karnej.

Policjanci w takich przypadkach stosują mandat karny lub kierują wniosek o ukaranie do sądu. W najpoważniejszych sytuacjach, tj. w sytuacjach ignorowania aktualnych obostrzeń i narażania innych osób na niebezpieczeństwo zarażenia kierują wnioski do służb sanitarnych, które mogą w drodze decyzji administracyjnej nałożyć na winnych naruszeń, czy zaniedbań karę pieniężną. Obecnie nowotarski sanepid wobec dwóch osób z naszego powiatu, które opuściły miejsce kwarantanny nałożył karę pieniężną w wysokości po 5 tys. złotych, a w przypadku księdza, który odprawiał mszę świętą, gdzie liczba wiernych w kościele zdecydowanie przekroczyła dopuszczalne pięć osób, ta kara wynosi 10 tys. złotych. Ale w walce z epidemią nie kary powinny nas odstraszać, tylko potencjalne zagrożenie życia, jakie możemy stworzyć albo na jakie możemy się narazić. Przed nami okres świąteczny. Nie dopuśćmy do tego, aby liczba zachorowań wzrosła, dlatego apelujemy o pozostanie w domach.

Funkcjonariusze natomiast prowadzą działania, mające na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa i zapobieganie dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tym celu sprawdzamy osoby objęte kwarantanną, patrolujemy miejsca, w których może dochodzić do łamania obowiązujących przepisów i zwracamy uwagę na nieuzasadnione przemieszczanie się, czy też gromadzenie osób, w szczególności na rekreacyjnych terenach zieleni miejskiej. Mundurowi kontrolują także środku publicznego transportu pod kątem ilości pasażerów. Podczas przejazdu ulicami w emitowanych komunikatach zachęcają do pozostania w domach i przestrzegania zasad bezpieczeństwa i obostrzeń. Policjanci zwracają uwagę również na pojazdy z innymi tablicami rejestracyjnymi, niż z Podhala. Rozpytują o m.in. o celowość podróży, przypominają o aktualnych ograniczeniach i zakazach przemieszczania się. Przypominamy, że miejsca noclegowe i hotele pozostają zamknięte i nadal obowiązuje całkowity zakaz wstępu na teren TPN.

Życzymy wszystkim spokojnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. Świąt pełnych wiary, nadziei i wzajemnego zrozumienia. Wierzymy, że świąteczna magia i nastrój pozwoli spojrzeć w przyszłość ze spokojem i nadzieją.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
komentarze
Obiektywny11.04.2020, 16:29
Mary
I tak mają w diabły roboty żeby się jeszcze bzdetami zajmować.
Miston11.04.2020, 16:09
Mary zgadzam się całkowicie. Gdyby nie policja, osoby lekceważące sytuację mogłyby bezkarnie chodzić po mieście jak gdyby nigdy nic, spotykać się z innymi i narażać siebie i innych. Według mnie skoro i tak już siedzimy w domach, to wszelkie zaostrzenia mogą tylko pomóc. A liczby pokazują, że dajemy sobie radę.
Rozczarowana zachowaniem Proboszcza11.04.2020, 16:03
Prosimy o sprawdzanie kościołów podczas nabożeństw. W parafii Jana Pawła II wczoraj w Wielki Piątek Na nabożeństwie o 18:00 było prawie 50 osób. Na parkingu wokół kościoła było ponad 25 samochodów!!! A operator kamery z NTvK na czas komunii skierował kamerę na krzyż, by nie było widać osób w kościele. Ludzie, jak możemy być aż tak nieodpowiedzialni???!!! Wszyscy się boimy o nasze zdrowie...
Mary11.04.2020, 14:27
Pewnie zaraz na mnie wszyscy naskoczą, ale uważam, że nasza nowotarska policja działa w obecnej sytuacji bardzo dobrze. Nie jest jakaś niezdrowo nadgorliwa, jak się to czasem zdarza w innych miastach (typu mandaty za umycie samochodu itp), ale też widać, że jest często w pobliżu i pilnuje porządku. Dziekuję panom i paniom z policji za trud waszej slużby.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl