21.04.2020, 10:55 | czytano: 3453

Wiosenne Święto Bacowskie już w najbliższą niedzielę

arch. Michała Adamowskiego
W niedzielę, 26 kwietnia, o godz. 13:00 rozpocznie się tradycyjne wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Mszy św. będzie przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel. Przypominamy, że w świątyniach nadal obowiązuje ograniczenie ilości wiernych oraz nakaz używania maseczek ochronnych.
Wcześniej nastąpi przyprowadzenie kierdla owiec sprzed Domu Podhalańskiego do kosora koło bazyliki. Potem poświęcona zostanie woda ze studzienki, którą podobnie ja osmolone od ognia paschalnego sajty do rozpalenia watry oraz kalendarze podhalańskie - bacowie zabiorą do bacówek.
- Jeszcze tydzień temu nie było wiadomo, czy Wiosenne Święto Bacowskie może się odbyć. Po umożliwieniu uczestnictwa w obrzędach liturgicznych większej ilości osób w zależności od wielkości kościoła, możemy powiedzieć, że tradycji stanie się zadość. Serdecznie zapraszamy baców i juhasów, którzy będą mieli pierwszeństwo w uczestnictwie we mszy św. Będzie transmisja na żywo realizowana przez Telewizję Podhale. Jednocześnie przypominamy, że w świątyniach obowiązuje ograniczenie ilości osób oraz maseczki. Oczywiście, do bazyliki na Święto Bacowskie mają pierwszeństwo wstępu bacowie i juhasi - przypomina siostra Anna Pawłowska.

opr. s/
zobacz także
komentarze
...21.04.2020, 12:23
są owce są bobki; zawsze można Zakopianką i kierunek centrum Polska
Blokoś21.04.2020, 12:07
Ścieżki są prowadzone po naszej ojcowiźnie, więc blokosiom nic do tego
sąsiad i ja21.04.2020, 11:15
Niech władze w końcu uregulują sprawę zanieczyszczania asfaltowych ścieżek pieszo-rowerowych przez owce. Co roku jest problem, żeby nie wejść, czy wjechać w owcze bobki. Gdyby bacowie musieli ponosić koszty sprzątania, to by przeprowadzali owce w jednym wąskim miejscu, bo umieją, jak chcą.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl