23.04.2020, 13:54 | czytano: 1751

Apel ministra: "Oszczędzajmy wodę, nadchodzi susza"

– Oszczędzajmy wodę. To dotyczy każdego z nas, nie tylko rolników – zaapelował do Polaków minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Obecny, niski stan wód oraz zapowiedzi meteorologów o niskim prawdopodobieństwie pojawienia się wystarczającej ilości opadów zapowiadają kolejny rok, w którym susza da bardzo mocno znać o sobie.
Minister rolnictwa zwraca uwagę, że na rozmiar skutków suszy ma wpływ postawa każdego z nas.

– Dziś nie ma warunków do tego aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny – podkreślił minister.

W warunkach niedoboru wody bardzo istotne jest jej oszczędzanie na każdym kroku oraz zatrzymywanie do celów gospodarczych wód opadowych.

– Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo – dodał minister Ardanowski.
Minister zwrócił uwagę, że jednym z dotykających każdego skutków suszy jest wzrost cen żywności. Duży spadek produkcji roślinnej, a wraz z nim ograniczona dostępność pasz oznacza w konsekwencji spadek produkcji zwierzęcej. Dlatego, w interesie nas wszystkich minister apeluje o maksymalne ograniczanie zużycia wody i jednocześnie o zatrzymywanie wód opadowych.

– Rolnikom przypominam, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki – podkreślił minister.

Źródło: MRiRW, oprac. r/
komentarze
tw galicja23.04.2020, 16:48
Za PO i PSL tak nie trzeba było!
ss23.04.2020, 16:17
Kłania się nieudolność rządzenia gminą Nowy Targ gdzie przez lata wywożony żwir z rzek Dunajec, Leśnica,i wiele innych potoków.gdzie woda żabie po oczy a koryto głębokie na dwa metry.
wodnik23.04.2020, 15:37
To jest ważniejsze niż pandemia. Bo jak wody braknie...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl