12.05.2020, 11:21 | czytano: 2361

Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2020 na Łapsowej Polanie w Gorcach

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce. Tym razem wyjątkowo, w związku epidemią, spotkanie będzie wirtualne, a gospodarzem będzie schronisko na Łapsowej Polanie w Gorcach.
Prowadzić je będzie Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego. Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak znana także z programu „Pod Tatrami” emitowanego na antenie TVP3 Kraków. Razem z nią poznamy urokliwą część Małopolski jaką są Gorce.
Do schroniska „Koliba” na Łapsowej Polanie, które będzie miejscem centralnym wydarzenia najkrótsza droga prowadzi z Nowego Targu. Samo schroniskojest miejscem niezwykłym. Budynek początkowo służył jako bacówka dla pasterzy, w latach 70-tych XX w. był schroniskiem PTTK, ale jako prywatne schronisko górskie „Koliba” na Łapsowej Polanie funkcjonuje od 2017 roku. Po generalnym remoncie, zrobionym własnymi rękoma jej założycieli „Koliba” prezentuje się obecnie jako jedno z najbardziej urokliwych schronisk. Miejsc sypialnych ma obecnie 24. Z polany przed „Kolibą” roztacza się panorama na Tatry. W krótkim czasie można odwiedzić sąsiednie atrakcje takie jak Stare Wierchy, Bukowina Obidowska, czy najwyższy szczyt Gorców - Turbacz.

W ramach Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce wystartuje m.in. projekt „W małopolskich górach bezpieczniej!”, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Rozwoju. Małopolskie góry są świadkami licznych wypadków i tragedii. Chcąc im zapobiec, w związku z rozpoczynającym się kolejnym, jakże szczególnym sezonem turystycznym, w którym tereny górskie będą bardzo często wybierane na wypoczynek, ratownicy górscy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomną podstawy zasad bezpiecznego zachowania w górach. A w ciągu całego roku 2020 zrealizowanych zostanie m.in. 10 krótkich filmików instruktażowych prezentujących w sposób przystępny zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z uroków gór. Edukatorem bezpieczeństwa w górach będzie Edward Lichota – zastępca naczelnika TOPR, międzynarodowy przewodnik górski.

W tym rejonie aktywnie czas można spędzać nie tylko spacerując po górach, ale też korzystając z dużej ilości tras rowerowych o czym przekonacie się w relacji z naszego wydarzenia. Bardzo popularny jest szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego oraz Szlak Wokół Tatr. Szczególnie ciekawa jest trasa VeloDunajec, która ukazuje niezapomniane widoki od Zakopanego aż po ujście Dunajca do Wisły. Trasa powstała z inicjatywy Województwa Małopolskiego w ramach zintegrowanej sieci tras rowerowych VeloMałopolska.

Organizatorzy przeniosą się też z kamerą do Flisaków Pienińskich. Niemałą atrakcją, a nawet hitem regionu można nazwać organizowane przez nich spływy Dunajcem. Przełom tej rzeki jest jednym z najpiękniejszych na całym naszym kontynencie.

Kolejnym punktem wydarzenia będzie inauguracja cyklu koncertów „Księżycowe Granie”, które odbywa się będą w schroniskach górskich w Małopolsce do jesieni 2020 roku. W ramach pierwszego koncertu wystąpi Dikanda - uznany na rynku muzycznym zespół grający world music.

Finałem wydarzenia będzie start balonów na ogrzane powietrze. (realizowany przy korzystnych warunkach atmosferycznych). Start balonów odbędzie się z Łapsowej Polany niedaleko schroniska „Koliba”.
Tuż przed wylotem rozstrzygnięty zostanie Konkurs Małopolska STARTUJE!, w którym nagrodą jest rejs balonem nad Małopolską. Informacje o konkursie można znaleźć na Facebooku w wydarzeniu „Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce”, które organizowane jest na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Konkurs trwa do 14 maja i polega na przesłaniu zdjęcia lub grafiki, wykonanej w domu lub plenerze i obrazującej kreatywną interpretację zdania: Jak tęsknisz za Małopolską?

Inauguracja letniego sezony odbędzie się 16 maja o godz. 19.00 na Facebooku. Szukajcie wydarzenia „Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce”.

Organizatorzy: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Koliba na Łapsowej Polanie. Partner: Gorczański Park Narodowy, KRAKOW BALOON TEAM.

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl