26.05.2020, 12:20 | czytano: 1476

Poznaj górala przez webinara. Internetowe spotkania z góralskim dziedzictwem

O tańcach, muzyce, zwyczajach czy rękodziele małopolskich Górali spod Babiej Góry, znad Popradu czy z Orawy dowiedzieć się będzie można dzięki cyklowi 15 spotkań on-line. Pierwsza internetowa transmisja już we wtorek 26 maja.
Głównym założeniem projektu „Skarby Górali” jest zaprezentowanie arcyciekawego kulturowego dziedzictwa małopolskich górali. Ale nie tych najbardziej znanych, zamieszkujących Podhale, lecz Górali Orawskich, Babiogórskich, Spiskich, Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Kliszczaków oraz Zagórzan. Dzięki realizowanym przez ostatnie trzy lata działaniom w ramach projektu możliwe stało się zebranie ogromu informacji na ich temat. Zapoznać się można z nimi m.in. na portalu www.skarbygorali.pl oraz w dwóch książkach: „Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala!” i „Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji”.
Szansą na jeszcze lepsze przyjrzenie się bogatym góralskim tradycjom będzie cykl webinariów. Każda z grup górali uczestnicząca w projekcie, zorganizuje takie internetowe spotkanie. Na jego program złoży się prezentacja tego, z czego dana góralska grupa słynie najbardziej. Mogą to być taneczne popisy, muzyczne występy, kulinarne przepisy lub unikalne rękodzieło. Każdy z 15 webinariów będzie więc oddzielnym wydarzeniem, organizowanym według starannie przemyślanego scenariusza i angażującym do udziału nie tylko samych Górali, ale również znawców tematu oraz specjalistów w danej dziedzinie.

- Początkowo spotkania planowaliśmy jako całodniowe seminaria z udziałem prelegentów oraz dziesiątków uczestników. Udało się nam nawet zorganizować dwa takie wydarzenia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem – mówi Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji, partnera projektu. „Jednak ze względu na pandemię koronawirusa oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno góralom, jak i pozostałym uczestnikom wydarzenia, przenosimy nasze seminaria do Internetu.”

Pierwsze spotkanie pn. „Tradycje i magia pasterska” już w najbliższy wtorek 26 maja. Jego gospodarzem będzie Babiogórskie Centrum Kultury. Spodziewać się można wielu ciekawostek z historii Górali zamieszkujących teren pod Babią Górą. Słyną oni ze swoich pasterskich tradycji oraz muzycznych talentów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Z pewnością będą to dwa kluczowe tematy, poruszane podczas internetowego wykładu. Dowiedzieć się będzie można o znaczeniu zwierząt wypasowych dla lokalnej społeczności, poznać hierarchię pasterską oraz zajrzeć do kalendarza bacy. Prowadzący opowiedzą o wiosennym i jesiennym redyku, a także zdradzą, jakie magiczne zabiegi stosowali Górale wypasający owce.

Webinar odbędzie się na profilu projektu „Skarby Górali” na Facebooku (https://www.facebook.com/skarbygorali).

Materiały prasowe, oprac. r/
komentarze
z tąd26.05.2020, 20:50
A może tak bez scenajrusza? Nie znacie prawdziwych GÓRALI.To tylko pod TV.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl