31.05.2020, 18:54 | czytano: 2606

Apel: "Przywróćmy pamięć polskim ofiarom"

"14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie 728 Polaków do KL Auschwitz. Transport polskich więźniów zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu KL Auschwitz. Obóz ten powstał w celu eksterminacji narodu polskiego. My Polacy, nie możemy o tym zapomnieć!" - apelują organizatorzy akcji mającej na celu upamiętnienie tych wydarzeń.
W I transporcie Polaków do KL Auschwitz znalazło się kilkudziesięciu Podhalan. Większość z nich trafiła bezpośrednio do więzienia w Tarnowie z miejsca, które nazywane było " katownią Podhala " . Miejsce to nosiło nazwę z powodu okrutnych tortur, stosowanych tam w czasie przesłuchań. " Palace " - komisariat gestapo w Zakopanem.

14 czerwca 2020 roku " BĄDŹ Z NAMI W 80 ROCZNICĘ I TRANSPORTU POLAKÓW DO KL AUSCHWITZ " ! 14 czerwca 2020 roku wywieśmy polskie, biało-czerwone flagi! Nie dajmy Im odejść w zapomnienie!


" Pociąg do piekła. 80. rocznica pierwszego Transportu Polaków do KL Auschwitz. "

Wsłuchajmy się w apel Pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier, byłej więźniarki Auschwitz o nr 83638, ofiary eksperymentów medycznych dr Mengele, przewodniczącej Społecznego Komitetu obchodów 14 czerwca, do dyrekcji Muzeum Auschwitz:

"Nie musimy zgadzać się we wszystkim. Można się z nami nie zgadzać. Można obruszać, że w czasie epidemii koronawirusa i ryzyka zakażeniem chorobą chcemy zaryzykować i oddać hołd poległym w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, więźniom I Transportu 14.06.1940r., który przybył tam z Tarnowa. To historia polskiej martyrologii, o której nikt nie powinien zapomnieć... "
Całość materiału tutaj.

Pierwszy billboard w Polsce, który informuje o tym wydarzeniu ukazał się na Podhalu w Nowym Targu. Gorąco zachęcamy do takiej aktywności wszystkich. Przywróćmy pamięć polskim ofiarom! Więcej na temat akcji na FB pod nazwą "Projekt 14 czerwca 2020".


organizatorzy, opr.s/
zobacz także
komentarze
Historyk nie rasista03.06.2020, 20:28
No nareszcie PRAWDA, bo ciągle w mediach mówią, że ginęli tam (tylko) Żydzi.Jeśli tylko będą obchody na pewno z rodzina się na nie wybierzemy. Z szacunku dla ofiar oraz pamięci przodków.
Jedziemy tam01.06.2020, 21:07
Ten billboard powinien być nad tą główną drogą.
A przede wszystkim to nie "Dzień Polski w KL Auschwitz", a 366 dni
( w tym roku). To był obóz dla nas - Polaków przez wszystkie lata wojny i wszystkie jej dni. Dzisiaj wydziela się nam tam 1 dzień? Hańba!
Stosel01.06.2020, 19:50
Pan Prezydent Lech Kaczyński ustanowił Dzień Polski w KL Auschwitz i od tego czasu wielu górali bierze udział w uroczystościach 14 czerwca i Mszy Świętej na terenie obozu. Szkoda że do tej pory nikt tego faktu nie zauważył. Dobrze że dzieje się to teraz, szkoda tylko nie widocznycznej delegacji z Szaflar bo za Pana Wójta Ślimaka bywali byli więżniwie i nawet orkiestra góralska.
Joanna31.05.2020, 19:48
Brawo Górale!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl