05.06.2020, 10:24 | czytano: 3000

Lasy i szlaki turystyczne pod kontrolą

zdj. KaOSG
W kompleksach leśnych na terenie województwa małopolskiego, można natrafić na łączone patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Strażą Leśną i Służbą Parków Narodowych. Okres pandemii powoduje wzrost zainteresowania szlakami turystycznymi, przyciąga jednak do lasów miłośników off-roadu.
Funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wraz ze strażnikami leśnymi patrolując lasy i patki narodowe, dbają o bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody. Samochody terenowe, motocykle, quady i skutery śnieżne będące na wyposażeniu Straży Granicznej, ułatwiają leśnikom zatrzymywanie sprawców nielegalnego wjazdu do lasów. Natomiast dzięki kamerom termowizyjnym oraz noktowizorom, możliwa jest także dobra obserwacja terenu po zmroku.

Podczas wspólnych patroli szczególną uwagą obejmowane są również miejsca, w których dochodzi do kradzieży drzewek. W trakcie wspólnych akcji, funkcjonariusze SG oraz służby leśne kontrolują zasady wywożenia drzewa z lasu oraz zwracają szczególną uwagę na pułapki i sidła zastawiane przez kłusowników.

W rejonach przygranicznych kontrolowana jest również infrastruktura graniczna oraz sprawdzany teren w bezpośredniej bliskości granicy państwa.


Od sierpnia 2017 roku obowiązuje porozumienie pomiędzy Komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Na mocy porozumienia, funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG oraz funkcjonariusze z Placówek SG w Tarnowie oraz Zakopanem, pełnią służby w ramach współdziałania z nadleśnictwami z: Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Dębicy, Gorlic, Gromnika, Krościenka, Krzeszowic, Limanowej, Łosi, Miechowa, Myślenic, Nawojowej, Niepołomic, Nowego Targu, Piwnicznej oraz Starego Sącza. Wspólne służby prowadzone są również ze strażnikami z Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.

KaOSG, opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
:-)07.06.2020, 18:57
Panda by nawet w górach pasowała. Ale nie mówię o fiacie panda.
piotrek06.06.2020, 14:12
@mieszkaniec.Na szczęście kupili licencje,produkcje w Polsce na fiata126,w ofercie był też model panda(szalony kierowca w tamtym rejonie w dzielnej pandzie).
Piotrek06.06.2020, 14:03
@ Dario.Co za różnica traktor,kład,panda.Ci co nie niszczą mają napis na czole crosowiec nie g***arz ?
Dario05.06.2020, 19:52
Anka ty zastanów się co mówisz bo ty nie wiesz co to cross, jazda motorem to różnica od rycia po polach jak robią to g***rze których nazywacie crossowcami porównajcie ich z ciągnikami,traktorami lub pługiem
Baca05.06.2020, 11:43
Rabunkowa wycinka drzew w Gorcach co na to Laton???????
Anka05.06.2020, 11:05
Bardzo dobrze! Tępić to crossowe dziadostwo!
mieszkaniec05.06.2020, 10:44
Najwyższa pora zanim jeszcze cokolwiek zostało z tych gór. To co się dzieje nad Nowym Targiem woła o pomstę do nieba. Na Łapsową Polane korek aut. Ręce opadają jakim trzeba być pacanem aby autem pchać się w góry. Szczytem było już jak zobaczyłem fiata panda jadącego od Łapsowej do czarnego szlaku. O motorach i skuterach śnieżnych nie wspominam bo to w ogóle jakiś kosmos. Umówmy się dziś każdego stać na cokolwiek czym można pojechać w góry. Opamiętajcie się ludzie szanujmy się na wzajem, szanujmy przyrodę.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl