17.06.2020, 11:40 | czytano: 2071

Nowotarskie obchody 14 czerwca (zdjęcia)

zdj. organizatora
Niedzielne uroczystości, 14 czerwca, czyli Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które odbyły się pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Przewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Rafacza rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. proboszcz Zbigniew Płachta, w kościele św. Katarzyny.
Po nabożeństwie, rekonstruktorzy z PGRH "BŁYSKAWICA" utworzyli kolumnę symbolizującą pędzonych więźniów przez niemieckich żołnierzy, a za nimi w marszu na nowotarski cmentarz przeszli uczestnicy uroczystości. Krótka uroczystość przy pomniku "CIENIOM OFIAR ZBRODNI NIEMIECKICH 1939-1945" rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego "Jeszcze Polska nie zginęła", a zakończyła się modlitwą która poprowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta, złożeniem kwiatów i zapalonych zniczy. Kwiaty złożono od Starostwa Nowotarskiego i Rady Powiatu Nowotarskiego, od Pana Senatora RP Jana Hamerskiego, od NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" od Obozu Radykalno- Narodowego, OD Stowarzyszenia "Gil Gniazdo Integracji Lokalnej" w Rabce, od NGM "PAMIĘĆ" oraz wiązanki i znicze od mieszkańców. Na zakończenie popłynęła "rzewna nuta" wykonana na skrzypcach i kobzie podhalańskiej przez rekonstruktorów grupy "BŁYSKAWICA".
W uroczystościach udział wzięli: poseł RP Edward Siarka, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz, Karol Skrzypiec zastępca Starosty Nowotarskiego, grupa radnych powiatowych, przedstawiciele NSZZ "SOLIDARNOŚĆ", w licznej grupie przybyli też przedstawiciele ONR i oczywiście mieszkańcy Nowego Targu, który bardzo serdecznie dziękujemy za udział w uroczystości.

Szczególne podziękowania za udział w uroczystości składamy Rodzinom, których przodkowie pojechali tym pierwszym transportem, ale również i tym Rodzinom których przodkowie pojechali w późniejszych transportach.
.
Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć"
komentarze
To liczna grupa Polaków19.06.2020, 11:35
Bardzo dobrze, że ONR bierze udział w takich uroczystościach.
Najwyższa pora by ugrupowanie to weszło do codziennego
życia społeczno-politycznego.
Sebastian Śmietana17.06.2020, 17:59
Podziękowania dla Organizatorów nowotarskich obchodów 14 czerwca - 80 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz!
Rekonstruktorzy z PGRH "BŁYSKAWICA" - wielkie brawa!

Podziękowania dla Rodzin więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, działaczy, organizacji, oraz uczestników.

Piękna uroczystość, wśród biało-czerwonych flag.
Serdeczne Bóg zapłać!
miejska nędza17.06.2020, 16:57
Watycha to największa porażka naszego miasta nie mylić z Naszym Miastem.
Icek17.06.2020, 12:13
Pana burmistrza i pani wiceburmistrz nie było. Mają długi weekend? Czy czekają na Weekend i Zenka Martyniuka? Aleśmy włodarzy wybrali!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl