28.06.2020, 12:21 | czytano: 4230

Co jedzą nowotarskie uszatki, czyli fascynujące badania sowich wypluwek (zdjęcia)

zdj. Filip Pałgan
NOWY TARG. Przy Restauracji Absynt pod czujnym okiem przyrodnika Daniela Urbaniaka odbyły się drugie warsztaty przyrodnicze. Tym razem tematem spotkania były sowy ich dieta i wypluwki.
Uczestnicy którzy zapisali się na warsztaty wyposażeni w odpowiednie narzędzia, preparowali wypluwki. Przez półtorej godziny badali dietę nowotarskich uszatek. Rozebrali ponad sto zrzutek, które nowotarski przyrodnik zbierał, w dwóch miejscach Nowego Targu.
- Wszyscy rozbierali wypluwki z olbrzymim zainteresowaniem, przyłączyli się do nas nawet rodzice. Uczestnicy dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek z życia sów, ale i też o zwierzakach które stają się posiłkiem tych pięknych ptaków. W diecie uszatek dominowały, głównie małe ssaki. To dowód na to że to bardzo pożyteczne zwierzaki - mówi Daniel Urbaniak.

- Znaleźliśmy ponad osiemset kości, i całe mnóstwo czaszek, myszy polne, norniki, kilkanaście szczurów i szczątki jednego skrzydlatego mieszkańca miasta. Dzieciaki bardzo mocno zaangażowały się w powierzone im zadanie, bo każdy z nich stał się małym naukowcem - dodaje z powagą.

opr.s/ zdj. Filip Pałgan
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dociekliwy29.06.2020, 15:47
A co to jest wypluwka?
Rych28.06.2020, 17:29
Obok nas w pustostanie na poddaszu gniazdują( samo centrum Nowego Targu). Obserwuję nieraz z dziećmi jak te sowy(rodzice?) wlatują i wylatują poprzez miedzuch późnym wieczorem. Strasznie piszczą w nocy - młode? Nieraz już mnie zbudziły i jest to trochę irytujące ale z uwagi na sympatie do tych stworzeń wybaczam im.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl