02.07.2020, 09:50 | czytano: 2200

Pienińskie sacrum

Fot. Organizatorzy
W Krościenku n. Dunajcem zakończyły się prace przy realizacji cyklu pięciu filmów pt. "Pienińskie sacrum".
Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, organizator Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum, otrzymała grant finansowy w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”, przeznaczony na stworzenie wielokulturowego projektu. Jego treścią jest realizacja audio-video oraz rozpowszechnienie w przestrzeni internetowej cyklu pięciu programów muzycznych wraz z wędrówkami i prelekcjami szlakami galerii twórców pienińskich i zabytków ziemi krościeńskiej. Ideą inicjatywy jest połączenie sztuki etnicznej z twórczością kompozytorów muzyki klasycznej oraz jej prezentacjami przez uznanych wirtuozów. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt interdyscyplinarny sztuk, łączący rejestrację muzyki klasycznej w jej koncertowej odsłonie z projekcjami filmowymi. Obecny jest w formule tego wydarzenia wątek promocji kultury wyższej, adresowany do młodzieży oraz miejscowej społeczności.
Niezaprzeczalnym aspektem projektu jest jego walor promocyjny Krościenka n.D. w wirtualnej przestrzeni bez granic. Wykonawcami muzyki są znakomici polscy wirtuozi organów: Józef Serafin, Roman Perucki, Bogdan Narloch i Marek Stefański oraz kameraliści: skrzypaczka Maria Perucka, wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec, trębacz Roman Gryń oraz perkusista Tomasz Sobaniec. Twórców pienińskich reprezentują: Kapela Góralska Jaśka Kubika oraz artyści, którzy w Krościenku n. D. mają swoje autorskie galerie: Maria i Stanisław Czepielowie, Anna i Tadeusz Olesiowie, Andrzej Beliczyński i Zbigniew Urbański. Projekt zakłada również promocję młodych muzyków, debiutujących w przestrzeni kulturowej, studentów klasy kameralistyki organowej Akademii Muzycznej w Krakowie: Jakuba Kapały, Marcina Kucharczyka, Piotra Michalika i Kingi Szaleckiej.

Partnerami Fundacji w projekcie są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. oraz Centrum Kultury i Promocji z Krościenka n.D. Efektów naszych wspólnych działań będzie można doświadczyć w przestrzeni internetowej co sobotę, począwszy od 25 lipca o godz. 19:00. Realizatorem cyklu jest łódzka wytwórnia ARS SONORA przy współpracy AEROACTIF.PL. Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Agnieszka Radwan-Stefańska – prezes Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, dyrektor Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum i pomysłodawczyni cyklu.

W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, wirtualny projekt zastąpi po części Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum, który od 10 lat co roku odbywa się w Krościenku n.D.

Materiały prasowe, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl