02.07.2020, 12:17 | czytano: 2907

Będzie budowany węzeł na zakopiance w Jaworniku

Fot. GDDKiA
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dla budowy węzła w Jaworniku, co oznacza przeznaczenie środków finansowych na tą inwestycję. Wysokość finansowania wynosi 73,2 mln zł. Bezkolizyjny węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji dla budowy węzła w miejscowości Jawornik, w ciągu drogi krajowej nr 7, co oznacza przeznaczenie środków finansowych na tą inwestycję. Wysokość finansowania wynosi 73,2 mln zł. Bezkolizyjny węzeł zastąpi istniejące skrzyżowanie DK7 z droga wojewódzką nr 955, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Ze względu na duże natężenie ruchu panujące na odcinku DK7 Kraków – Myślenice, które wg Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 wynosiło ponad 33 tys. pojazdów/dobę) jest to jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc zarówno dla pojazdów uczęszczających DK7 (Zakopianka) jak i pojazdów włączających z drogi wojewódzkiej do DK7 oraz z DK7 do drogi wojewódzkiej. Na skrzyżowaniu dopuszczone są wszystkie relacje skrętne. Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo i jednocześnie usprawni funkcjonowanie i rozwój strefy ekonomicznej Jawornik – Polanka zagrożone dotychczas przez uciążliwe i niedostosowane do obecnie istniejących potrzeb włączenie do drogi krajowej nr 7.

Inwestycja obejmie swym zakresem budowę dwupoziomowego węzła w miejscowości Jawornik, w nowym śladzie. Powstaną łącznice, dobudowane zostaną pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust pod DK7. Przebudowane będzie istniejące sieci infrastruktury technicznej i wybudowane nowe oraz kanał technologiczne.

Podpisany program inwestycji i zabezpieczenie środków finansowych w planie GDDKiA umożliwi rozpoczęcie przygotowań do procedury przetargowej na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRiD). Umożliwi także podpisanie porozumienia o współpracy z samorządami wojewódzkim i gminnym, które włączają się w finansowanie tej inwestycji.

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i ZRiD przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Realista03.07.2020, 20:21
@na peno zablokują ten post: rząd wypłaca firmom, bywa że firmy nie wypłacają podwykonawcom. Jeśli twoim zdaniem to wina rzadu, to 10 czerwca 2020 odbyła się blokada Zakopianki przez podwykonawców którzy nie dostają należnych wypłat. To też wina Tuska? Twój Kaczyński rządzi niepodzielnie od 5 lat, co zrobił żeby zapobiec bankructwom i samobójstwom? Odpowiedz rzetelnie! Polska ma 50 lat zaległości, dziwi cię fakt że pomimo sprowadzania firm z Włoch, Chin, itd. nie da się jednocześnie wybudować tysięcy kilometrów dróg w rok czy dwa? Dziwi cię że drogi trzeba ustawicznie naprawiać, modernizować, itd? Serio? Nie deklarowałem swoich preferencji politycznych więc śmieszy mnie że piszesz o Trzaskowskim i o jakichś ?nas?, kłamcach. Tak trochę kulą w płot... Ale skoro mowa o faktach, to Trzaskowski nie został skazany przez sąd za kłamstwo, a wasz Morawiecki już dwa razy. Więcej faktów a nie płytkiej PiSowskiej propagandy! To że ty łykasz tą ich ściemę to nie znaczy że ja muszę. Dla mnie to zwykli kłamcy.
na peno zablokują ten post03.07.2020, 07:50
@Realista: jesteś taki świadomy , to czy wiesz ilu ludzi przy tych budowach PO+PSL straciło życie z powodu samobójstw , bankructw ? Wiesz coś na ten temat ,że te drogi były ukończone dopiero niedawno , a miały być na EURO 2012?. Dlaczego nie piszesz ,że niektóre z nich już dziś się nadają do kapitalnego remontu? Tego *** nie potrafisz napisać rzetelnie , a będziesz pisał o kłamstwie. Specjalistami w kłamstwie to właśnie wy jesteście w każdej sprawie ,nawet najbardziej oczywistej . Trzaskowski to niezależny kandydat - wiceprzewodniczący PO !!!!. To jest kolejne kłamstwo propagandowe .Kogo chcecie okłamać?
wojtek03.07.2020, 02:32
Pięknie, każda taka nowa inwestycja cieszy. Oby tak dalej. PO brakowało nie tylko pieniędzy, ale także wyobraźni.
Realista02.07.2020, 20:20
@ci co nie budują - No to parę faktów dla nieuków, co się im wydaje że wiedzą lepiej: autostrady PO 885 km, PiS 160, drogi ekspresowe PO 1207 km, PiS 1057, drogi krajowe PO 1350 km, PiS 155 km. Na pierwszy rzut oka widać kto budował, a to że teraz pisaki jeżdżą i promesy rozdają po Polsce, no to chyba jasne że to przedwyborcza akcja, a po wyborach się okaże że kryzys i kasy nie ma. Kłamali, kłamią i będą kłamać, a głupiemu radość...
Esbek02.07.2020, 19:34
Wezly nic nie dadza...brakowac bedzie niedługo drogi na odcinku Myslenice Krakow....do tego waskie gardło na laczniku z A4 i za jakis czas korki beda siegac Myslenic jak otworza tunel i odcinek zakopianki Rabka NT.
ci co nie budują02.07.2020, 13:13
To ten PIS co wg. Trzaskowskiego nic nie buduje? Czekaliśmy długo most w Białym D. , czekaśliśmy jeszcze dłużej na węzeł poroniański za czasów platfusów i doczekaliśmy się ich za czasów PIS. Tamci gamonie ,nieudacznicy gadali, obiecywali i g*** gamonie robili . Dziś mówisz i masz .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl