14.07.2020, 21:13 | czytano: 1672

Projekt "Zagrojcie dudzicki ..."

zdj. organizatora
NOWY TARG. Powiatowe Centrum Kultury od maja br. realizuje projekt pt.: "Zagrojcie dudzicki..." dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".
W ramach projektu odbywają się zajęcia, podczas których uczestnicy uczą się budować dudy podhalańskie zwane również po prostu kozą. Celem projektu jest przede wszystkim ożywienie i popularyzacja zanikającej już dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest wykonywanie tradycyjnych podhalańskich instrumentów pasterskich. Obecnie kilka osób na Podhalu zajmuje się wykonywaniem instrumentów pasterskich a wiele z tych instrumentów można zobaczyć jedynie w muzeum. Przywracając archaiczne instrumenty sięgamy do rodowodu góralskiej - pasterskiej kultury. Projekt ma za zadanie chronić, przywracać i promować unikatowe dziedzictwo kulturowe regionu.
Uczestnicy zajęć oprócz nauki budowy instrumentów będą mogli nauczyć się od Mistrza podstaw gry na tych instrumentach. Promocją efektów realizacji zadania będzie wystawa zorganizowana na zakończenie zajęć oraz film promocyjny jaki powstanie na zakończenie projektu.

Zajęcia prowadzi Andrzej Budz - budowniczy instrumentów pasterskich, muzykant góralski, lutnik, przewodnik tatrzański. Instruktor tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespołach w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. Laureat wielu festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich: w roku 2017 Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, 2016 zwycięzca Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, 2018 pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, 2018 pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, zdobywca Złotego Serca Żywieckiego w kategorii solistów multiinstrumentalistów w roku 2019.

Tadeusz Watycha Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, Koordynator Projektu
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl