17.07.2020, 08:00 | czytano: 6058

Kulminacja obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski w Jabłonce (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
JABŁONKA. Obchody rocznicy stulecia przyłączenia części Orawy do Polski zostały zaplanowane na połowę lipca, gdy co roku odbywa się Orawskie Lato. Przez pandemię koronawirusa COVID-19 plany czterodniowego świętowania uległy skróceniu do dwóch dni. Pierwszy dzień miał charakter historyczny, to powrót do wydarzeń z lat 1918-1920.
W holu siedziby Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce została przygotowana wystawa okolicznościowa pt. Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920, z którą mógł się zapoznać każdy z uczestników uroczystości indywidualnie.
Po powitaniu gości oraz przemówieniu wójta gminy Antoniego Karlaka odbyła się promocja dwóch książek i płyty wydanych z myślą o naszych gminnych obchodach. A oto ich autorzy i tytuły: dr hab. Jerzy M. Roszkowski, Działania na rzecz przyłączenia Orawy do II Rzeczypospolitej 1918-1920. Zasłużeni w tym czynie; mgr Łukasz Wiater „My tu Polocy”. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości.

Każdy z autorów przedstawił krótką rekomendację swej książki. Zebrani w sali widowiskowej obejrzeli teledysk i wysłuchali na żywo piosenkę „Ide do Polski” w wykonaniu Andrzeja Dziubka i przyjaciół „Pokłon Orawie” płyta nagrana przez Andrzeja Dziubka i jego przyjaciół zawiera orawskie przyśpiewki oraz teksty gwarowe Zbigniewa Tlałki i Andrzeja Dziubka, do których muzykę skomponował lider zespołu De Press. Warto wspomnieć o współpracy z Jonasem Kjarnsrod - perkusja w utworach „Kościół w Orawce”, „Na Orawie” i „Śleboda” oraz Adamem Warasem akordeon w utworze „Ide do Polski”

Po promocji przyszedł czas na konferencję naukową.

Dziś drugi dzień obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski. Szczegółowy program w naszym dziale co, gdzie, kiedy.
Uroczystość objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Również w Lipnicy Wielkiej świętowany jest jubileusz 100-lecia przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski. Tam główne wydarzenia zaplanowano na wrzesień.

UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Franek17.07.2020, 17:10
Podobno tytuł jest ściągnięty od Emila Kowalczyka, jakby plagiat:)
Krakus17.07.2020, 11:41
Pokłon Orawie tytuł ładny taki poetycki jak . cala Orawa szacun
Klej17.07.2020, 08:29
maseczek nikt dalej nie nosi??? Czyli siejemy teraz na Orawie? czy naprawde sanepid nie moze nałożyc kar na teki osoby?
c17.07.2020, 08:18
Piękna uroczystość. Trudno się domyślać, jak wiele trudu kosztowało naszych przodków i z Orawy i z innych przygranicznych regionów dołączenie do Polski. Szacunek!
Pokłon Orawie17.07.2020, 08:11
Mam płytę Dzziubka. Piękny tytuł. Gratulacje dla autora.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl