22.07.2020, 12:10 | czytano: 2332

102. rocznica urodzin Jana Śnieżka. Numer obozowy - 352

zdj. arch.
102 lata temu w Zakopanem urodził się Jan Śnieżek - więzień I transportu Polaków do KL Auschwitz.
Zawodnik TS Wisła Zakopane, uczestnik konspiracji, który trafił do obozu koncentracyjnego za aktywny udział w działalności organizacji ruchu oporu.
Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Jan Śnieżek zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 352.

10 marca 1943 roku zostaje przetransportowany do KL Neuengamme. W obozie tym 23 kwietnia 1945 roku załadowano go wraz z innymi do bydlęcych wagonów i wyładowano w Lubece. Więźniowie zostali umieszczeni na czterech statkach zakotwiczonych w Zatoce Lubeckiej. Niemcy nie zdejmując z nich swoich bander i celowo nie umieszczając oznaczeń Czerwonego Krzyża, dopuszczają się kolejnej zbrodni. Używając podstępu chcą, by alianci sami zestrzelili statki do których zostali wepchnięci więźniowie. 3 maja, krótko po godzinie 14:00... lotnictwo alianckie widząc niemieckie bandery na statkach zatapia trzy z nich. Tylko jeden wywiesił białą flagę i zawinął wcześniej do portu. A reszta?

Jak wspomina więzień pierwszego transportu do KL Auschwitz, Jerzy Jaroch: „ Więźniowie, którym udało się wydostać z kajut, starali się wpław lub trzymając się najprzeróżniejszych przedmiotów dostać do brzegu. Nie wszystkim się to udało. Na brzegu członkowie SS i kadeci ze szkoły okrętów podwodnych strzelali do wychodzących z wody. W tej zbrodni brali udział również cywilni mieszkańcy Neustadt. Spośród 7 tysięcy niewinnych ludzi, uratowało się zaledwie 800...
Jan Śnieżek zginął w Zatoce Lubeckiej.

Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kazik23.07.2020, 09:50
Bardzo dobrze że napisali , że to byli Niemcy a nie jacyś naziści, jakby to byli jacyś kosmici. Zbrodni dokonali Niemcy i tylko Niemcy. I jako Niemcy odpowiadają za śmieć milionów ludzi. Młodzi ludzie muszą mieć tego świadomość. Dla młodych nazista to jest jakiś nieznany przybysz z gwiazd. Wiem, ze to Niemców boli ale fakt jest faktem.
A nas mamią reparacjami23.07.2020, 07:03
Nieprawdopodobne,prawie przeżył wojnę i to w kolejnym obozie.
Naród niemiecki ma na sumieniu ogromne podłości, za które rachunek ciąży na nim nadal.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl