18.08.2020, 13:18 | czytano: 2982

Podhalańskie Urodziny Jana Pawła II - Nieszpory Ludźmierskie (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
LUDŹMIERZ. W niedzielny wieczór, po odpuście Matki Bożej Wniebowziętej, w Sanktuarium Ludźmierskim świętowano setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jednym z elementów jubileuszu były "Nieszpory Ludźmierskie" - oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Wszystko odbywało się w plenerze między Bazyliką a ołtarzem polowym - między miejscem koronacji cudownej figury Pani Ludźmierskiej, gdy przekazała berło ówczesnemu biskupowi Karolowi Wojtyle, a miejscem modlitwy różańcowej Jana Pawła II w 1997 roku.
Oratorium napisane zostało w 1992 roku. "Nieszpory Ludźmierskie" składają się z kilkunastu pieśni − psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Tym razem zebrani mogli posłuchać wybitnych artystów: Hanny Banaszak, Joanny Freszel, Beaty Rybotyckiej, Andrzeja Lamperta, Janusza Szroma i Jacka Wójcickiego; chóru "Górecki Chamber Choir"; orkiestry "Passionat" pod dyrekcją artystyczną Janusza Wierzgacza i dyrygenturą Piotra Sułkowskiego. Na koncercie obecny był kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Krystyna Moczulska.

Gości witał gospodarz miejsca - proboszcz i kustosz ks. Jerzy Filek. Stanisława Trebunia-Staszel przypomniała słowa Leszka A. Moczulskiego, gdy zapytano go dlaczego "ludźmierskie". - Żeby lepiej zrozumieć przesłanie Nieszporów trzeba dodać, że to dzieło rodziło się w szczególnym dla Polaków czasie, kiedy staliśmy się w pełni wolnym Narodem. I jak wyznał poeta, Leszek Aleksander Moczulski: Ta radość i ten powiew wolności wyzwolił w nim potrzebę wypowiedzenia wdzięczności. A dlaczego Ludźmierz? Posłuchajmy co mówił poeta: Matka Boska ludzi wolnych, Matka Boska ludzi gór - to Matka Boska Ludźmierska. I dlatego pisząc ten koncert marzyliśmy, aby go tu w Ludźmierzu wykonać. Poezja Leszka Moczulskiego tak silnie spleciona z krajobrazem duchowym Podhala poruszyła najczulsze struny duszy naszego kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza. On tę muzykę nosił w sobie. Piękno zrodziło piękno. I tak powstało wielkie dzieło, pod płaszczem Królowej Podhala zrodziło się niezwykłe Oratorium oparte o psalmy Dawidowe - Dziękczynna modlitwa za Dar Wolności - tłumaczyła.

Bazylika Mniejsza w Ludźmierzu, opr. s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
komentarze
Emilka20.08.2020, 20:05
W powiecie Tatrzańskim ogromna liczba zakażeń na korona wirusa a gdzie Ci ludzie mają maseczki i dystans księża także kto do tego dopuścił i znowu (oby nie) będzie następne ognisko zarazy.
miastowy18.08.2020, 14:03
A najlepsze jest to, że po imprezie urodzinowej, to już nikt za specjalnie sie nie przejmuje naukami JP2. A tym bardziej ludźmierzany.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl