23.08.2020, 21:26 | czytano: 3303

Ikony w Muzeum Drukarstwa (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W piwnicach Muzeum Drukarstwa oglądać można ikony autorstwa Małgorzaty Stańdo. Jak mówi - "ikony maluje się z wdzięczności za każdy dobrze przeżyty dzień, za cudownych ludzi wokół siebie. Ikony piszę bo w tym odnajduję radość i spokój".
Małgorzata Stańdo z zawodu jest nauczycielem matematyki i wychowawcą salezjańskim. Związana jest z Orawą, a ikonopisania uczyła się u Karmelitów Bosych w Wadowicach, u Jezuitów w Krakowie i w krakowskiej cerkwi. Tworzy je według wzorów bizantyjskich i starorosyjskich, najczęściej przedstawiając Pantokratora - Pana wszystkiego, Mandyliona, Matkę Bożą, ale także ikony świąteczne - Zwiastowanie, Przemienienie Pańskie, czy Ukrzyżowanie.
- Wpatrując się w ikonę odczuwa się mocniej obecność Boga, odczuwa się harmonię, doznaje piękna, ale malując - pisząc ikonę przeżywa się tak bardzo, przebywa się w innej przestrzeni, gdzie jest ciepło, piękno i miłość - wyznała.

Ikony pisze na gruntowanej desce, temperą jałową (żółtko, wino, pigmenty), złoci 21-24 karatowym złotem. Wystawę, na którą składa się około 40 ikon oglądać można będzie do 12 września br.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl