24.08.2020, 11:36 | czytano: 1590

Ukazał się drugi tom "Monografii Raby Wyżnej i okolic" autorstwa rabianina Adama Sawiny

Tom liczy łącznie 563 strony i poświęcony został przede wszystkim działaniom wojennym oraz kwestiom gospodarczym na obszarze Raby Wyżnej i najbliższych miejscowości. Znalazły się w nim także aneksy uzupełniające treść poprzedniego tomu.
Dwutomowe dzieło stanowi owoc ponad 30 lat starań autora: kwerend archiwalnych i bibliotecznych, poszukiwań w zbiorach prywatnych, rozmów z mieszkańcami rodzinnej wsi, fotografowania lokalnych wydarzeń.
Autorowi udało się także nawiązać kontakt z licznym gronem badaczy i pasjonatów, którzy pomogli w dostarczeniu i profesjonalnym opracowaniu materiałów do książki. Dzięki jego zaangażowaniu m.in udało się dwukrotnie zorganizować przyjazd grupy studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, którzy pomagali w gromadzeniu danych do monografii (w 2010 r. opiekunką grupy była dr Małgorzata Maj, trzy lata później Tobiasz Orzeł).

Publikacja stanowi kontynuację pierwszego tomu, który ukazał się w zeszłym roku, zawiera 531 stron. Wydanie pierwszego tomu zostało sfinansowane ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich”, natomiast wydanie drugiego sfinansował sam autor.

Recenzje monografii przygotowali: prof. Stanisław Hodorowicz, były rektor PPWSZ w Nowym Targu, oraz mgr Michał Pietrzak z warszawskiej Centrali IPN.

oprac. r/
komentarze
nik24.08.2020, 13:43
Gratulacje dla autora. A następna pozycja monografii może o Rabce?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl