29.08.2020, 16:15 | czytano: 5323

Odpust Podhalański w Munster Indiana (zdjęcia)

Fot. Edward Helegda
Pomimo obostrzeń związanych z pandemią, górale zza Wielkiej Wody spotkali się już po raz 33. na Odpuście Podhalańskim u Gaździny Podhala w Munster Indiana u ojców Karmelitów Bosych.
Jeszcze niedawno wydawało się, że wydarzenie to, jak wiele innych organizowanych przez Związek Podhalan w Ameryce Północnej, nie odbędzie się. Ale udało się.
Ostatecznie górale z Ameryki spotkali się przed figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, którą jeszcze w 1991 r. poświęcił w Wadowicach Jan Paweł II.

Przy zachowaniu wszystkich restrykcji związanych z pandemią, górale reprezentujący większość kół związkowych z Podhala, Spisza, Pienin i Orawy pojawili się na mszy św. w kościele Ojców Karmelitów.

Nie zabrakło ponad 40. sztandarów kół ZPPA. Podniosłości uroczystej mszy św. nadawała muzyka góralska Marka Bukowskiego.

Mszę św. celebrował wicekapelan Zarządu Głównego ZPPA ojciec Bartłomiej Stanowski oraz przeor Franciszek Czaicki. W swojej homilii o. Bartłomiej podkreślił ogromną rolę, przywiązanie i szczególny kult górali do Matki Bożej Ludźmierskiej, daleko od Ojczyzny - w Munster Indiana.

oprac. js, zdjęcia Edward Helegda
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl